Żabka odkrywa karty. Jakie ma wyniki i plany?

Grupa Żabka chce otworzyć w ciągu najbliższych pięciu lat średnio 900 sklepów rocznie. Planuje ekspansję w kolejnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Mocno stawia na sztuczną inteligencję.

Publikacja: 11.07.2024 12:53

Żabka odkrywa karty. Jakie ma wyniki i plany?

Foto: Adobestock

O Żabce w ostatnich miesiącach zrobiło się głośno w kontekście planowanego - według nieoficjalnych informacji – już na wrzesień debiutu spółki na warszawskiej giełdzie. Na parkiet wprowadzić ją chce fundusz CVC Capital Partners. Jeśli potwierdzą się rynkowe doniesienia, kapitalizacja Żabki może wynieść od 7,5 do 8 mld USD, czyli 30-32 mld zł. Z kolei wartość samej oferty publicznej miałaby sięgnąć od 4 do 6 mld zł. Na obecnym, fatalnym rynku IPO (w 2024 r. na GPW nie pojawiła się żadna nowa spółka, pięć przeniosło się z NewConnect) tak duża wartość byłaby prawdziwym przełomem.

Czytaj więcej

Żabka wybiera się na warszawską giełdę

Jakie wyniki i plany ma Żabka?

Żabka na razie nie podaje żadnych informacji dotyczących debiutu. Natomiast można się sporo dowiedzieć o wynikach i planach spółki z opublikowanych właśnie sprawozdań finansowych za 2023 r. Wynika z nich, że na koniec grudnia roku sieć liczyła 10 014 sklepów, z tego w 2023 r. uruchomiono 1 100 nowych (a zlikwidowano 107). Żabka zamierza utrzymać dynamiczne tempo. Ze sprawozdania możemy wyczytać, że planowane są otwarcia średnio około 900 sklepów rocznie w perspektywie najbliższych pięciu lat.

W latach 2000–2022 sprzedaż sieci rosła w średniorocznym tempie 23 proc. W 2023 r. skonsolidowane przychody Żabki wyniosły 19,8 mld zł wobec 16 mld zł rok wcześniej (+24 proc.). EBITDA wzrosła do 2,74 mld zł z 2,33 mld zł, a z zysk operacyjny do 1,38 mld zł z 1,22 mld zł. Natomiast zysk netto z działalności kontynuowanej spadł do 360,2 mln zł z 384,2 mln zł. Na koniec grudnia 2023 r. grupa miała 642,6 mln zł środków pieniężnych wobec 276,6 mln zł rok wcześniej.

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej przekroczyły 2,2 mld zł (było zbliżone do danych za 2022 r.).

Ze sprawozdania wynika, że spółka w 2023 r. sporo inwestowała: przepływy z działalności inwestycyjnej (ujemne) wyniosły 1,6 mld zł wobec 1 mld zł w 2022 r. Wskaźniki rentowności - zarówno ROE (rentowność kapitału własnego), jak i ROA (rentowność aktywów) - były w 2023 r. niższe niż w 2022 r. Natomiast wskaźnik zadłużenia (zobowiązania w relacji do aktywów) spadł do 94,2 proc. z 95,6 proc.

Żabka stawia na AI, ma umowę z firmą Microsoft

Żabka planuje dalszą ekspansję przy wykorzystaniu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.

„Dzięki własnym modelom danych i algorytmom jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym przeprowadzać różnego rodzaju analizy w obrębie budowanego ekosystemu, w tym dotyczące aktualnych trendów rynkowych, decyzji podejmowanych przez klientów, działalności sklepów, procesów zaopatrzenia i logistycznych oraz wielu innych obszarów” – czytamy w raporcie. Żabka informuje, że w 2023 r. wdrożyła Żabka GPT, czyli narzędzie AI wpierające opracowywanie pomysłów, programowanie, komunikację, a nawet generowanie obrazów.

Żabka właśnie poinformowała o podpisaniu strategicznego partnerstwa z firmą Microsoft w obszarze AI. Zakłada ono wzmocnienie rozwoju sieci z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w obszarze efektywności sklepów, rozwoju międzynarodowego oraz analityki danych.

- Transformacja cyfrowa jest jednym z filarów strategicznych Grupy Żabka. Dzięki partnerstwu z Microsoft wyprzedzamy trendy na rynku retail również pod względem wykorzystania AI. Widzimy bardzo duży potencjał do rozwoju w tym obszarze. Już dziś sztuczna inteligencja pomaga nam minimalizować czas obsługi klientów, ułatwia prowadzenie biznesu naszym franczyzobiorcom, pozwala lepiej dobierać asortyment do sklepów i personalizować ofertę dla klientów – wymienia Tomasz Suchański, prezes Grupy Żabka.

Handel i konsumpcja
CCC może przyspieszyć rozwój sieci HalfPrice
Handel i konsumpcja
Kernel zwołał walne. SII: to jest kpina
Handel i konsumpcja
Nowe wieści z Kernela to kpina z akcjonariuszy – ocenia SII
Handel i konsumpcja
Obuwniczy gigant ma umowę z konsorcjum banków. Założyciel zdradza nam plan
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek, założyciel CCC: Wszystko, czego potrzebuję już mam
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusze sprzedają akcje w ABB. Kurs dostał skrzydeł