Zalando obiecuje wyższe zyski

1,8 proc. wyniosła rentowność operacyjna największej multibrandowej platformy e-commerce z odzieżą, obuwiem i innym asortymentem w 2022 roku.

Publikacja: 07.03.2023 21:00

Zalando obiecuje wyższe zyski

Foto: shutterstock

Potrzebą uproszczenia struktury firmy tłumaczył we wtorek planowane zwolnienia pracowników Robert Gentz, prezes Zalando największej odzieżowej platformy multibrandowej e-commerce w regionie Europy Środkowowschodniej. – Zaczęliśmy rozmowy z pracownikami – powiedział Gentz omawiając wyniki za 2022 r.

W 2022 r. przychody Zalando nie wzrosły, choć platformie przybyło użytkowników. Obroty grupy obniżyły się nieznacznie (o 0,1 proc.) do 10,34 mld euro, podczas gdy liczba aktywnych klientów wzrosła o 5,5 proc., do 51,2 mln. Przeprowadzili oni więcej transakcji, ale mniejszych. Z powodu wzrostu kosztów działalności zyski Zalando mocno spadły. Relacja zysku operacyjnego do przychodów to zaledwie 1,8 proc. Wynik netto wyniósł 16,8 mln euro, o ponad 90 proc. mniej niż w 2021 r. Cięcia zatrudnienia, widoczne na szerokim rynku ICT w ostatnich miesiącach, to kolejny krok w kierunku oszczędności. Według odpowiedzialnej za finanse Sandry Dembeck, grupa racjonalizuje od minionego roku wydatki na marketing, ale jednocześnie stara się sprzedawać towary w tzw. pierwszej cenie, tej widocznej w kolorze czarnym. W skrócie: na Zalando rzadziej będzie można trafić na okazje cenowe. Dembeck pytana o podwyżki cen widoczne w innych branżach uniknęła odpowiedzi wprost. Mówiła o trudnych do przewidzenia nastrojach konsumenckich.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF