Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
System kaucyjny powstanie albo w tym roku, albo za pięć lat, a resort przygotowujący ustawę ma małe poparcie w reszcie rządowej koalicji.
Ten rok zdecyduje o porządku na rynku napojów nawet na następne sześć lat. Możemy właśnie obserwować nieformalny wyścig dwóch ustaw, które wprowadzą nowe zasady na rynku: ustawa o SUP dotarła już do Sejmu, ustawa kaucyjna – jak dowiedziała się redakcja – przeszła przez Komitet Stały Rady Ministrów. Jeśli ustawa o kaucjach nie zostanie uchwalona w tym roku, a tu mocno może pomieszać szyki skrócony rok pracy Sejmu przez kalendarz wyborczy, to system kaucyjny nie powstanie nawet do 2027–2029 roku. Jednym z ryzyk dla branży napojowej jest, że producenci napojów w plastikowych butelkach będą obciążeni karami, które wprowadza procedowana właśnie w Sejmie ustawa SUP, czyli Single Use Plastic. Piwo, które plastiku unika, raczej to ryzyko omija, ale browarom zależy na butelkach zwrotnych, a te bez kaucji też nie podbiją rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Platforma e-commerce zamknęła swoją debiutancką emisję obligacji z dużym sukcesem.
W niedzielę pożar strawił budynek rumuńskiego parku logistycznego wynajmowany przez odzieżową grupę LPP i towar przeznaczony do dystrybucji. Firma szacuje straty. Są pierwsze decyzje.
Na żądanie nadzorcy podmioty chcące skupić akcje Krynicy Vitamin muszą zmienić treść wezwania. Dlaczego?
Grupa IMC w ostatnim czasie poprawiła wyniki, zredukowała zadłużenie i zmodernizowała park maszynowy. Nic dziwnego, że wpadła w oko Kernelowi. – Główny akcjonariusz nie planuje sprzedaży spółki – mówi Oleksandr Wierżihowskij, prezes IMC.
Do źródeł niespodzianek systemu kaucyjnego dołączają zapisy licencji dla operatorów. Do startu systemu kaucyjnego zostały trzy miesiące. A wciąż stoi przed nim wiele wyzwań.
Handlowa spółka zaprasza do sprzedaży do 46,2 mln akcji po cenie z przedziału 30,3 - 36,2 zł. Może na ten cel wydać maksymalnie 1,4 mld zł.