Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.03.2025 20:43 Publikacja: 13.02.2025 06:00
Foto: Adobestock
Polska wódka zdobywa rynki zagraniczne zwłaszcza po zniknięciu rosyjskiej konkurencji, na którą nałożono w wielu państwach embargo w efekcie ataku tego kraju na Ukrainę. W efekcie w 2024 r., według danych na koniec listopada, eksport polskiej wódki wzrósł o ponad 7 proc. Mimo lekkiego spadku na rynkach unijnych poza nimi wzrósł aż o 28,2 proc. – wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W 2024 r. na rynki zagraniczne trafiły wyroby spirytusowe już za ponad 500 mln euro. To wynik z końca listopada, a wynik grudnia znacząco go podniesie. Ogółem branża ocenia perspektywy sprzedaży poza Polską jako obiecujące. – Wartość eksportu polskich wyrobów spirytusowych rośnie średnio po 13 proc. rocznie w ciągu ostatnich dwóch dekad. Polskie wódki cieszą się uznaną renomą na całym świecie, co przyczynia się do ich rosnącej popularności – mówi Emilia Rabenda, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. – Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost eksportu jest embargo na rosyjskie produkty, które zwiększyło popyt na wysokiej jakości alkohole pochodzące z Polski – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Końcówka 2024 roku przyniosła poprawę rok do roku wyników największego krajowego dystrybutora części samochodowych, ale rynek liczył na więcej. Krótko po starcie czwartkowej sesji kurs Inter Carsu zniżkował o ponad 3 proc.
Na 2025 r. grupa zapowiada wzrost EBITDA o 10-17 proc. Zasygnalizowała też transfer gotówki do akcjonariuszy. Akcje drożeją.
Już tylko niewiele ponad 100 tys. użytkowników przewagi ma polski lider handlu internetowego nad chińską konkurencją.
W lutym tempo wzrostu sprzedaży największego w naszym regionie dystrybutora części samochodowych wyraźnie spowolniło, do czego w dużej mierze przyczynił się słabnący polski rynek.
Największa europejska platforma e-commerce z modą ma za sobą udany rok. Jej przychody urosły, a zarobiła więcej niż zapowiadała. Co planuje na 2025 rok?
Noble Securities odtajniło dziś nowy raport poświęcony gdańskiej grupie odzieżowej. Podniosło cenę docelową jej akcji pozostawiając rekomendację bez zmian.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rusza do interwencji na rynku masła. Sprzeda w przetargu tysiąc ton mrożonego masła, żeby ustabilizować ceny przed świętami.
Prokuratura zatrzymała Janusza P. we czwartek, ale świadków przesłuchuje już od ponad roku. W tle 10 tys. poszkodowanych i ponad 350 mln zł długów wobec wierzycieli, urzędu skarbowego i ZUS.
Od lat firmy sprzedające takie produkty poruszają się w prawnej próżni, ponieważ handel trunkami w sieci jest nieuregulowany. Ministerstwo Rolnictwa stwierdza, że powinno się coś z tym zrobić.
Resort klimatu zapowiada na jesień kontrole operatorów i ich przygotowań do startu systemu kaucyjnego.
– Po tak głębokich spadkach, jakie mieliśmy w ubiegłych latach, trudno być aż takim optymistą, by powiedzieć, że rynek wróci do wzrostów. Mamy nadzieję, że przynajmniej się ustabilizuje – mówi Magdalena Brzezińska, dyrektorka ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec.
Segment premium najszybciej zyskuje na wartości, jeśli chodzi o winiarskie zakupy Polaków. Rośnie kosztem tych najtańszych.
Rynek alkoholi czeka rok intensywnych przygotowań do wprowadzenia systemu kaucyjnego, poradzenie sobie z efektem kolejnego podwyższenia akcyzy i nadążanie za gustami konsumentów, które zmieniają się zależnie od warunków rynkowych i – zapewne – fazy księżyca.
Pierwsze alkohole będą musiały mieć na opakowaniach więcej informacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas