Notowania Allegro rozpoczęły czwartkową sesję od spadków. Po godz. 9 kurs wynosi 23,5 zł, czyli jest o ponad 4 proc. niższy niż na wczorajszym zamknięciu sesji. Widać też wzmożony obrót. W pierwszych minutach sesji właściciela zmieniły już akcje o łącznej wartości niemal 3 mln zł.

Wyprzedaż akcji jest reakcją na opublikowane wyniki półroczne oraz aktualizację prognoz. Według najnowszych szacunków Allegro zakłada wzrost GMV (łączna wartość sprzedanych towarów) w przedziale 15-17 proc., przy wzroście przychodów na poziomie 23-26 proc. i wzroście skorygowanej EBITDA o 10-12 proc. w ujęciu rok do roku. Z kolei nakłady inwestycyjne zostały ograniczone do 650-700 mln zł.

Wiosną tego roku Allegro zakładało wzrost GMV na poziomie 15-20 proc., a przychodów o 25-30 proc. Z kolei skorygowana EBITDA miała pójść w górę o 10-15 proc. Zakładano też wyższe inwestycje – wtedy ich wartość szacowano na 675 -725 mln zł.

Z kolei na poziomie skonsolidowanym GMV grupy ma się zwiększyć o 22-24 proc., podczas gdy wcześniej była mowa o 22-28 proc. Nowa zakładana dynamika przychodów to 67-71 proc. wobec wcześniejszych 70-76 proc. Skorygowana EBITDA grupy ma wzrosnąć o 2-6 proc, czyli znacząco mniej niż zapowiadane kilka miesięcy temu 4-11 proc. Na poziomie całej grupy nowa wartość planowanych inwestycji to 720-800 mln zł wobec 775-845 zakładanych wcześniej.

Czytaj więcej

Internetowe firmy czekają na zakupy milionów Polaków

Średnioterminowe oczekiwania Allegro na lata 2023-2026 (ogłoszone 24 lutego) na razie są bez zmian, ale grupa już zasygnalizowała że trwa ich weryfikacja, której celem jest odzwierciedlenie zmian w otoczeniu biznesowym w strukturze kosztów.

Allegro poinformowało, że w trwającym kwartale wzrost GMV dla polskich operacji nadal przyspiesza w ujęciu kwartalnym. Zarząd oczekuje, że wzrost (rok do roku) w całym III kwartale wyniesie nieco powyżej 20 proc.

- Jesteśmy ostrożni w najnowszych oczekiwaniach, które opierają się na naszym konserwatywnym spojrzeniu na nadchodzące miesiące. Otoczenie gospodarcze szybko się zmienia – podkreśla Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro. Dodaje, że nowy prezes Allegro (Roy Perticucci) zarządził „ostrożny i logiczny zwrot” w kierunku zrównoważenia wzrostu z wydajnością i zwrotem z inwestycji, by w pełni się przygotować na prawdopodobnie trudniejsze warunki działania.

- Dlatego uaktualniamy nasze oczekiwania. Jednocześnie jednak warto odnotować, że polska część grupy poprawiła trend na marżach w drugim kwartale i jest na drodze do dalszego przyspieszenia wzrostu GMV i powrotu do wzrostu skorygowanej EBITDA w obecnym kwartale. Siła wyników pomaga w złagodzeniu wszelkich wyzwań wynikających z nowo nabytego biznesu Mall, a naszym celem pozostaje stabilizacja tamtejszego GMV w trudnych obecnie warunkach – podsumował Eastick.