PKM Duda: pierwsze efekty restrukturyzacji w 2010 roku

Polski Koncern Mięsny Duda, który realizuje program restrukturyzacji operacyjnej spodziewa się, że pierwsze oszczędności pojawią się na początku przyszłego roku, a cały proces zmian zakończy się do 2012

Publikacja: 09.11.2009 17:58

PKM Duda: pierwsze efekty restrukturyzacji w 2010 roku

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Program restrukturyzacji operacyjnej "Duda 2012" ma przynieść stałe korzyści finansowe i jakościowe. Obejmuje on wszystkie obszary działalności - zakupy, produkcję, logistykę, sprzedaż i funkcje wsparcia i wszystkie spółki z grupy.

"Pełne efekty chcemy zobaczyć w 2012, co oznacza, że w latach 2010 -2011 ma dojść do pełnej reorganizacji PKM Duda. Zakres tego planu i liczba podmiotów, który obejmuje 30 spółek grupy są ogromnym przedsięwzięciem"- powiedział członek zarządu PKM Duda, Dariusz Formela. Dodał, że liczba spółek należących do grupy zmniejszy się do ok. 20, tak, aby można było efektywnie nimi zarządzać.

"Program jest realizowany od początku października. Budżet na 2010 i efekty jego realizacji zobaczymy w 2010 roku"- dodał.

Program zakłada optymalizację kosztów zatrudnienia, w tym budowę centrów usług wspólnych oraz restrukturyzację majątku (łączenie, sprzedaż, likwidację spółek oraz sprzedaż aktywów majątkowych).

"Musimy też doprowadzić do kilku łączeń, przejęć spółek w grupie i w niektórych przypadkach likwidacji, a także dokonać sprzedaży niektórych zbędnych aktywów majątkowych np. nieruchomości"- powiedział Formela.

"Przymierzamy się do sprzedaży części rolnej na Ukrainie, aby uwolnić się z majątku nieprodukcyjnego - powiedział prezes zarządu Maciej Duda.

Grupa wstrzymuje się ze sprzedażą aktywów w Polsce do II poł. 2010 r., kiedy to spodziewa się poprawy sytuacji na rynku nieruchomości, bowiem aktualne proponowane ceny transakcji nie odzwierciedlają często nawet wartości księgowej. Również na Ukrainie ceny są zbyt niskie.

Wdrażanie programu zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy, już rozpoczęty ma przynieść redukcję kosztów zakupów i budowę docelowej organizacji zakupowej, a także optymalizację kosztów zatrudnienia i transportu oraz poprawę rentowności produkcji i marży sprzedaży.

Formela powiedział, że zarząd jest na etapie szacowania kosztów i został już uruchomiony program redukcji kosztów i optymalizacji zatrudnienia.

Drugi etap rozpocznie się w styczniu 2010 i będzie obejmował budowę centrum usług wspólnych, rozwój centrum IT. Zarząd zaktualizuje też strategię grupy oraz poszczególnych spółek.

Na przełomie I i II kw. 2010 r. zostaną uporządkowane i ujednolicone struktura, polityka i procesy w ramach grupy i zostanie opracowany nowy system motywacyjny dla spółek z grupy. Zarząd chce wyodrębnić cztery podstawowe segmenty w grupie - rolny, produkcyjny, przetwórczy i dystrybucyjny.

Handel i konsumpcja
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Handel i konsumpcja
Obligacje Żabki warte miliard jak ciepłe bułeczki
Handel i konsumpcja
Colian łączy siły z niemieckim Gubor Schokoladen
Handel i konsumpcja
Nieoczekiwany efekt wojny celnej. Pierwsze próby podnoszenia cen
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP