Cinema City: w I połowie roku 3,5 mln euro zysku z bułgarskich nieruchomości

Kurs Cinema City spada dziś nieco po tym, jak spółka podała, że sprzeda głównemu akcjonariuszowi nieruchomości w Bułgarii. Niektórzy analitycy sądzili, że ostateczna cena, jaką za nie uzyska będzie wyższa i takie też mogłoby być przekonanie inwestorów. W długim terminie, sądzą specjaliści, transakcja przyniesie pozytywne skutki

Publikacja: 04.03.2010 14:32

- Łączna kwota nakładów inwestycyjnych na sprzedawane nieruchomości wBułgarii na dzień dzisiejszy to około 75 mln euro. Dodatkowo należy dodać totej kwoty 7 mln euro, które zostało zaksięgowane przez CCI na koniec 2kwartału 2008 jako wynik wcześniejszej wyceny oraz około 3,5 mln euro zysku,które zostanie zaksięgowane w 1 połowie 2010 - powiedział Nisan Cohen,zastępca dyrektora finansowego w Cinema City.

W środę wieczorem Cinema City podało, że podpisało porozumienie ze swoimgłównym akcjonariuszem - Israel Theatres - na mocy którego sprzeda mu za 85mln euro nieruchomości w Bułgarii: galerie handlowe w Russe i Stara Zagoraoraz spółki związane z tą działalnością. Cinema City zapewniło sobie teżudział w zysku ze sprzedaży tych aktywów przez IT. Dziś kurs akcji zachowujesię nieco gorzej niż cały rynek. Obecnie notowania walorów CCI spadają o 0,4proc. przy niewielkich obrotach, podczas gdy wartość WIG-u praktycznie sięnie zmienia.

- Spodziewaliśmy się, że ze sprzedaży nieruchomości w Bułgarii Cinema Cityuzyska 95-100 mln euro, czyli więcej niż cena, jaką spółka uzyskuje odwłaściciela. Biorąc jednak pod uwagę, że jedna z inwestycji: Mall of Russewymaga dodatkowych nakładów rzędu 20 mln euro, a powierzchnia została w niejwynajęta w 50 proc. to cena 85 mln euro nie jest zła. Tym bardziej, żespółka może liczyć jeszcze na udział w zysku ze sprzedaży tych aktywówkolejnemu inwestorowi - powiedział Andrzej Knigawka, analityk INGSecurities.

- Mimo to myślę, że w krótkim terminie wpływ tej informacji na kurs akcjiCCI będzie negatywny, ale w średnim i długim terminie ruch ten przyczyni siędo zwiększenia przejrzystości firmy i wskaźniki C/Z oraz EV/EBITDA będąwyższe niż przed transakcją. Inwestorzy wolą spółki o jednolitym profiludziałalności. Spodziewam się, że Cinema City przeznaczy 74 mln euro naspłatę długu, jaki zaciągnęło pod te inwestycje. Prognozuję, że 2009 rokfirma zakończyła 51 mln euro EBITDA. Biorąc pod uwagę, że jej nakładyinwestycyjne na kina to 17 mln euro, zostanie jej nadal 27 mln euro. CinemaCity będzie więc opływać w gotówkę - dodał Knigawka.

Nisan Cohen potwierdził, że dzięki transakcji nastąpi istotne zmniejszeniezadłużenia grupy spółki. - Spółka zamierza wykorzystać nadwyżkę gotówkowąoraz obniżenie stopnia dźwigni finansowej w celu sfinansowania rozwojudziałalności kinowej, zarówno na terytoriach, na których prowadzi obecniedziałalność, jak i, potencjalnie, ekspansji na nowe terytoria - powiedziałCohen.

- Moja ocena transakcji jest umiarkowanie pozytywna. Warunki cenowe uzyskaneprzez Cinema City są bliskie naszym oczekiwaniom. Nie spodziewaliśmy się, żesprzedaż aktywów w Bułgarii nastąpi teraz i że kupującym będzie podmiotpowiązany. Trudno jest mi podać konkretne uzasadnienie, dlaczego dotransakcji dochodzi właśnie w tym momencie. Nie spodziewam się, że CinemaCity zadeklaruje wypłatę dywidendy lub skup akcji, ani też że w krótkimczasie ogłosi duży projekt, który wymagałby gotówki. Myślę, że może być onapotrzebna w przyszłości na przykład w celu wejścia na kolejny rynek,przykładowo rosyjski lub ukraiński, gdy ponownie ruszą tam inwestycjedeweloperskie - komentuje Marcin Gątarz, analityk UniCredit CA IB.

- Ze strategicznego punktu widzenia wydaje się, że sprzedaż nieruchomościzmniejsza ryzyko działalności CCI. Po pierwsze, mogłoby się okazać, żespółka nie zrealizuje celu, jakim jest zyskowne wyjście z inwestycji przedlub w krótkim czasie po otwarciu galerii planowanym na ten rok. Po drugie,część inwestorów wskazywała, że działalność deweloperska niepotrzebnierozmywa profil działalności spółki, co może powodować, że przykładane jestdo jej wyceny dodatkowe dyskonto - dodał Gątarz.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF