Mimo że sytuacja na rynku meblowym daleka jest od ideału, to rosnące ceny surowców powodują, że producenci już jesienią podniosą ceny swoich produktów. Kolejna podwyżka może być związana z 1-procentowym wzrostem stawki VAT.
Czy podwyżki cen mebli będą widoczne w wynikach spółek? – Uzależnione jest to od tego, czy wzrost cen surowców będzie na podobnym poziomie co podwyżki cen mebli. Jeśli tak, nie będzie to miało większego znaczenia dla wyników – mówi Renata Miś, analityk Domu Maklerskiego AmerBrokers. Zarząd Forte w raporcie za I kwartał informował, że w kolejnych kwartałach przychody Forte mają nie odbiegać od tych z 2009 roku.
Analityk podkreśla także, że fali bankructw wśród spółek meblowych nie wywoła podwyżka VAT. – Duże firmy (do których zalicza również giełdowe Paged i Forte) poradzą sobie lepiej niż małe. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu podwyżki VAT będą miały przełożenie na wzrost cen mebli, a ich skala będzie uzależniona od sytuacji na rynku – mówi Miś.
Zaznacza również, że w efekcie końcowym wyższy VAT zostanie przerzucony na finalnego odbiorcę. – Podwyżka podatku oczywiście nie zniszczy fundamentów branży, ale na pewno nie pomoże, a dodatkowo obniży popyt. Należy pamiętać, że meble są na końcu łańcucha potrzeb gospodarstw domowych – komentuje z kolei Krzysztof Raczkowski, prezes Demuth Expo, firmy będącej organizatorem ostródzkich targów meblowych.
[srodtytul]Nawet 10 proc. drożej[/srodtytul]