Analityków niepokoi mocny spadek marż w najważniejszym dla spółki segmencie słodyczy. Od czasu publikacji wyników za III kwartał jej kurs poszedł w dół o ponad 5 proc. – mimo realizowanego buy backu. Najwyraźniej inwestorzy też są zaniepokojeni. Zarząd uspokaja.
– Decydujący wpływ na rentowność operacyjną segmentu miał wzrost kosztów marketingu oraz logistyki – wyjaśnia Marcin Szuława, członek zarządu Coliana. Deklaruje, że wyniki będą się poprawiać. – Czwarty kwartał to najkorzystniejszy okres dla segmentu słodyczy. Zazwyczaj w miesiącach listopad – grudzień ich sprzedaż rośnie o 30 proc. w stosunku do średniej z poprzednich miesięcy, a czekolad nawet o 40 proc. W czwartym kwartale spodziewamy się wyższych przychodów, a także stopniowego wzrostu marż –mówi.
Solidarność w portfelu?
Tymczasem ważą się losy Firmy Cukierniczej Solidarność. „Parkiet" jako pierwszy informował, że jej przejęciem mocno jest zainteresowany właśnie Colian. Solidarność nie kryje, że rozmowy z Colianem są faktem. Wiadomo jednak, że nie jest on jedynym chętnym. Swoją ofertę złożyła też Krajowa Spółka Cukrowa. Na rynku pojawiła się informacja, że jej propozycja została jednak odrzucona, a w grze został tylko Colian. Czy to prawda?
– Rozmowy dotyczące ewentualnego przejęcia przez Colian jakiejkolwiek firmy, także Firmy Cukierniczej Solidarność, są objęte tajemnicą handlową –ucina Szuława.
Również KSC unika konkretów. – Krajowa Spółka Cukrowa jest zainteresowana zakupem firmy Solidarność. Pozostałych kwestii nie będziemy komentować – mówi Sylwia Kalska, zastępca dyrektora biura zarządu ds. komunikacji społecznej KSC.