Platforma rozpoczęła już rejestrację dla sprzedawców, co sugeruje, że może ruszyć niedługo, jednak dokładnej daty startu Amazon.pl nie znamy. – Poinformujemy o tym w kolejnym komunikacie. Więcej informacji podamy bliżej startu – wyjaśnia biuro prasowe amerykańskiej firmy.
Alllegro już traci
Na pewno ma się czego bać Allegro. Inwestorzy już zareagowali – kurs spółki zaraz po ogłoszeniu decyzji Amazona spadł o 7–8 proc. Polska firma nie odpowiedziała, jak zareaguje na ruch konkurenta. Czy wycofa się choćby z ostatnich podwyżek prowizji dla sprzedawców.
– Spodziewamy się dużego zainteresowania kupujących ofertą amerykańskiego gracza. Dodatkowo uważamy, że aby bronić udziału w rynku i wzmocnić lojalizację swoich kupujących, Allegro będzie zmuszone do zaproponowania większego wachlarza opcji bezpłatnej dostawy, co spowoduje wzrost kosztów logistyki – wyjaśnia Paweł Szpigiel, analityk mBanku. – Realizacja dwóch kluczowych czynników zakładanych obecnie przez tzw. rynkowy konsensus, czyli wzrost udziału w rynku i utrzymanie się wysokiego poziomu rentowności, są mało prawdopodobne. Podtrzymujemy nasze niekonsensusowe, negatywne podejście do akcji Allegro – dodaje.
– Nie spodziewałbym się jednak, że Amazon będzie głównym rozgrywającym za dwa lata, a każdy kupujący w sieci rozpocznie od razu zakupy poprzez ten serwis. Nie zapominajmy, że na naszym rodzimym rynku istnieje już marketplace znany od wielu lat, a jednocześnie otwierają się cały czas kolejne sklepy internetowe, cieszące się wielką popularnością i lojalnością klientów przywiązanych do marki – mówi Artur Halik, szef sprzedaży platformy Shoper.
Gigant u bram
Amazon podaje, że ponad 50 proc. towarów na jego platformie pochodzi od zewnętrznych partnerów. Wejście do serwisu pozwoli polskim firmom dotrzeć do ponad 300 mln klientów na całym świecie. Przez Amazon sprzedaje globalnie 1,7 mln małych i średnich firm, z czego ponad 200 tys. przedsiębiorców w 2019 r. przekroczyło 100 tys. USD sprzedaży.