Asbis: Dystrybutorzy na fali

Przychody i zyski będą wyższe niż w rekordowym 2020 r.

Publikacja: 30.03.2021 05:20

Asbis: Dystrybutorzy na fali

Foto: materiały prasowe

Notowania giełdowych dystrybutorów sprzętu IT zyskiwały w poniedziałek na wartości. Akcje AB drożały po południu o 1,5 proc., Action o ponad 6 proc., a najmocniej, bo aż o 15 proc., rósł kurs Asbisu.

Ta ostatnia spółka rano opublikowała prognozy na 2021 r., z których można wnioskować, że dystrybutorzy generalnie są spokojni o popyt i kondycję sektora. Te dobre nastroje są też odzwierciedlone w ich notowaniach: każda z trzech powyższych spółek ma już za sobą mocne wzrosty. Największe – Asbis. W poniedziałek jego kurs sięgał 17 zł, wobec niespełna 3 zł dwanaście miesięcy temu.

GG Parkiet

Asbis prognozuje, że jego przychody ze sprzedaży w 2021 r. będą się kształtowały pomiędzy 2,7 mld USD a 2,9 mld USD, a zysk netto pomiędzy 47 mln USD a 51 mln USD. To znacznie więcej niż w minionym – rekordowym – roku. Wtedy przychody sięgnęły 2,4 mld USD, a zysk netto 36,5 mln USD.

Asbis jest beneficjentem trwającej pandemii. Widać to było już w zeszłym roku, ale w ujęciu globalnym wzrost popytu na sprzęt i usługi IT zobaczymy dopiero w tym roku. Wydatki te przekroczą 3,9 bln USD – szacuje instytut badawczy Gartner. W zeszłym roku były rzędu 3,7 bln USD i rok do roku spadły o ponad 3 proc. Wprawdzie firmy musiały przestawić się szybko na pracę zdalną, ale jednocześnie cięły budżety i wstrzymywały się z innymi, mniej pilnymi inwestycjami. Zdaniem Gartnera w 2021 r. będą do nich wracać. W efekcie urosną wszystkie kluczowe segmenty rynku IT. Najmocniej (o prawie 9 proc.) w górę pójdzie segment oprogramowania dla przedsiębiorstw, a wiceliderem wzrostów (około 8 proc.) będzie sprzęt. W zeszłym roku w tym ostatnim sektorze zanotowano aż 8-proc. spadek, a na 2022 r. Gartner przewiduje 1,3-proc. zwyżkę.

Prognoza Asbisu opiera się na kilku kluczowych założeniach. Zakłada m.in. że nie wystąpią kolejne blokady, które mogłyby doprowadzić do zamknięcia sklepów detalicznych oraz znaczącego zmniejszenia wydatków konsumenckich. Wśród założeń znajduje się też utrzymanie stabilnej sytuacji politycznej w regionie oraz niewystąpienie istotnej dewaluacji walut w Rosji, na Białorusi, w Kazachstanie oraz na Ukrainie. Kolejne założenie dotyczy smartfonów. Władze Asbisu spodziewają się, że segment ten nie skurczy się o więcej niż 10 proc. w stosunku do 2020 r. na rynkach, na których działa giełdowa grupa. kmk

Handel i konsumpcja
Allegro wróciło do łask inwestorów. Na jak długo?
Handel i konsumpcja
Akcje Allegro mocno drożeją. Dlaczego?
Handel i konsumpcja
Sklepy internetowe wciąż mają nieco pod górkę
Handel i konsumpcja
Dr. Miele Cosmed Group z nową strategią
Handel i konsumpcja
Wyniki Oponeo.pl pod presją kosztów
Handel i konsumpcja
Przychody Dadelo mocno w górę, zyski w dół