– Cena wygląda na atrakcyjną – mówi Tomasz Sokołowski, ekspert Santander BM. Zwraca przy tym uwagę, że taka wycena (przy mnożnikach niższych niż ma Allegro) nie powinna dziwić, bo przejmowany podmiot jest nierentowny, a Allegro ma wysokie marże. – Zawsze jest pytanie, czy nie mogło być taniej. Transakcja jest krokiem w dobrym kierunku. Oznacza nowe rynki, nowe możliwości. Szkoda jednak, że są to małe rynki. Przynajmniej te, gdzie cel przejęcia ma widoczną pozycję – podsumowuje.
Dominik Niszcz, ekspert z Trigon DM, ocenia, że taka cena za aktywo, które nie generuje jeszcze widocznych zysków, może być uzasadniona, ale Allegro będzie musiało spełnić założenia wzrostu, które zasygnalizowało inwestorom.
– W szczególności wzrost GMV o 30 proc. rocznie wygląda ambitnie, choć po uwzględnieniu know-how z Polski synergie przychodowe mogą okazać się znaczące i umożliwić osiągnięcie wspomnianych dynamik – mówi. Jego zdaniem przejęcie Mall ma istotną wartość dla akcjonariuszy Allegro, bo poprawia profil wzrostowy i skutkuje zwiększeniem dywersyfikacji geograficznej. Również Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku, podkreśla, że na transakcję należy patrzeć szeroko.
– Akwizycja daje możliwość korzyści zarówno dla Allegro, jak i Mall – uważa. W jego ocenie dla Mall kluczowe mogą okazać się kompetencje Allegro w kwestii technologicznej, co powinno mieć istotny wpływ m.in. na dalsze poszerzanie oferty produktowej o nowe kategorie, przyłączanie merchantów, zwiększanie ruchu i monetyzacji, która w Allegro jest znacznie wyższa niż w Mall. – Z kolei wyraźnie niższa marżowość Mall vs. Allegro to efekt mniejszej skali, ale także dużej ekspozycji na niskomarżową kategorię elektroniki. Dywersyfikacja i zwiększenie skali powinny pozytywnie wpłynąć na rentowność Mall w przyszłości – podkreśla Księżopolski. Po stronie korzyści pojawiają się też pozytywne efekty wynikające z większej skali, która zazwyczaj w handlu pozytywnie wpływa na optymalizację kosztową. Z kolei wśród czynników ryzyka ekspert wymienia m.in. kwestię właściwej realizacji transakcji, integracji biznesów oraz mocno konkurencyjne środowisko e-commerce. Rynki, na których obecny jest Mall, są dość rozdrobnione, z kilkoma znaczącymi graczami. Mamy też Amazona i AliExpress, które coraz bardziej umacniają się w tej części Europy.
Szczegóły transakcji
Przejęcie podlega standardowym procedurom i wymaga uzyskania zgód m.in. od organów antymonopolowych. Finalizacja zakupu jest planowana na I półrocze 2022 r.
Przejmowany biznes obejmuje aktywa e-commerce Mall oraz aktywa logistyczne WE|DO w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji i Polsce. Na koniec roku finansowego kończącego się w marcu 2021 r. Mall osiągnęło GMV w wysokości 4,3 mld zł oraz 14-proc. marżę brutto.