Po bardzo długiej przerwie obligacje skarbowe pojawiły się ponownie na polskim rynku w 1992 r. Przez pewien czas, gdy ich zakup uprawniał do ulgi podatkowej, były papierem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród drobnych ciułaczy. Wraz z likwidacją ulgi w połowie lat 90. spadło także zainteresowanie nimi, jednak ostatnio znowu widać ogromny popyt na papiery skarbowe wśród osób fizycznych. Urzędnicy Ministerstwa Finansów twierdzą, iż nawet opodatkowanie zysków z obligacji nie spowoduje spadku zainteresowania.
Dla małych
Żeby zacząć zarabiać na obligacjach, nie potrzeba niczego, poza pieniędzmi oczywiście i dowodem tożsamości. Wystarczy wybrać się z gotówką i dokumentem do jednego z Punktów Obsługi Klienta biur maklerskich, które sprzedają papiery skarbowe. Tam, o ile biuro będzie dysponowało obligacjami, które chcemy kupić, wpłacamy gotówkę, a w zamian dostajemy potwierdzenie zakupu. Obligacje zostają zdeponowane w rejestrze nabywców obligacji, prowadzonym przez CDM Pekao SA, do którego wpisywane są: nazwisko klienta oraz liczba i rodzaj nabytych papierów. W razie zgubienia potwierdzenia zakupu, biuro, które sprzedało nam papiery, wyda nowe na podstawie dokumentu tożsamości.
Obligacje można kupować także przez internet. Do tego potrzebne są, poza dostępem do sieci, PESEL i NIP. Po zarejestrowaniu się i złożeniu dyspozycji zakupu trzeba przelać pieniądze na konto CDM Pekao SA, który prowadzi dystrybucję obligacji poprzez sieć, i dopiero w chwili ich wpłynięcia realizowana jest transakcja. W tym przypadku także nie trzeba posiadać rachunku inwestycyjnego.
Warto jednak pamiętać, iż w ten sposób można kupić tylko papiery przeznaczone dla osób fizycznych, których cechą charakterystyczną jest nominał w wysokości 100 zł, i tylko na rynku pierwotnym, to znaczy od Ministerstwa Finansów. Obecnie w sprzedaży są cztery rodzaje papierów dla inwestorów indywidualnych - dwie obligacje oszczędnościowe oraz dwa rodzaje papierów rynkowych.