Ma ona przede wszystkim uzupełnić Kodeks spółek handlowych o przepisy o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania spółek handlowych, a ponadto zdefiniować podstawowe pojęcia dotyczące obrotu konsumenckiego.
Proponuje się dodanie do części ogólnej Kodeksu cywilnego przepisu definiującego pojęcie konsumenta. Za konsumenta będzie się uważać osobę fizyczną, dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Zaliczenie do tej kategorii jedynie osób fizycznych jest zgodne ze standardem obowiązującym w Unii Europejskiej.
Przedsiębiorca
W wielu aktach prawnych, używając terminu "przedsiębiorca", określano go na potrzeby danej regulacji, niekoniecznie mając na uwadze już funkcjonujące w systemie prawnym pojęcia. Ustawa Prawo o działalności gospodarczej - będąca jednym z podstawowych aktów prawnych - również posługuje się definicją przedsiębiorcy, ale tylko na własne potrzeby.
W znowelizowanym Kodeksie cywilnym zaproponowano dodanie całego nowego działu, dotyczącego przedsiębiorcy i jego oznaczenia. "Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową". Pojęcie to oparte zostało na dwóch kryteriach: podmiotowym i funkcjonalnym. Zgodnie z pierwszym, pojęcie to obejmuje trzy kategorie podmiotów: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, nie będące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (np. osobowe spółki handlowe). Nie mieszczą się w tej definicji spółki prawa cywilnego. Kryterium funkcjonalne wskazuje natomiast na cechy uznawane za charakterystyczne dla przedsiębiorcy, podobnie jak w Prawie o działalności gospodarczej, aczkolwiek definicja kodeksowa jest najszersza i nie zawiera jakichkolwiek wyłączeń.