Podsumowanie przed dogrywką

70 dni sesyjnych pierwszej, zasadniczej edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej było znakomitym okresem zdobywania doświadczeń przez nas organizatorów, i nauki dla uczestników. Indeks w okresie 120 dni znacząco wzrósł (13%), dając realne szanse zysków na GPW.

Publikacja: 30.01.2003 09:07

Z wykresu aktywności mierzonej wartością obrotów widać większą konsekwencję i zaangażowanie w pierwszej połowie gry. Można to interpretować jako obronę pozycji (stanu) posiadania w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze zyski - z doświadczeń graczy wiemy, że ranga nawet wirtualnego portfela rośnie w chwili, kiedy zaczyna przynosić zyski. I nie jest już wtedy li tylko miejscem weryfikowania śmiałych, ryzykownych koncepcji - zaczyna być postrzegany jak prawdziwa inwestycja, która wymaga chwili rozwagi, ma określony horyzont czasowy i daje szanse zwrotu.

Interpretacja mniej optymistyczna wygląda następująco: mniej aktywni byli gracze, którzy dostrzegali rozdźwięk między wartością swoich portfeli a zmianami indeksu. Dla mało odpornych brak potwierdzenia trafności obranej drogi mógł być frustrujący.

Staraliśmy się uniknąć tej sytuacji i nie faworyzować najlepszych od samego początku - stąd pomysł rankingów tygodniowych, rankingów aktywności, w których zaistniała prawie połowa zespołów.

Przed nami dogrywka - autonomiczna część Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, niezależna od wyników I edycji, z udziałem zespołu Związku Maklerów i Doradców - ich zespół ma komunikatywną nazwę Maklerzy & Doradcy. Z przecieków wiadomo, że podchodzą do kwestii dogrywki w sposób metodyczny i fundamentalny. Udział w dogrywce, naturalnie dobrowolny, jest dostępny dla wszystkich dotychczasowych graczy.

Novum będzie publikowany od jej pierwszego dnia odkryty ranking grających zespołów - wiadomo będzie, kto na krótkim dystansie jednego miesiąca prowadzi.

Przed nami także okres niepewności na rynku, związany z zawirowaniami ogólnoświatowymi - SIGG ma szczęście, toczył się w okresie trendu wzrostowego na GPW, luty może być mniej przewidywalny.

Wszystkim dotychczasowym uczestnikom dajemy szansę zmierzenia się z zawodowcami, machinę włączamy 1 lutego, kończymy 28, grając wg dotychczasowych zasad.

Finał SIGG - w marcu, w Pałacu Prezydenckim, na który zaproszony zostanie również najlepszy zespół dogrywki. Tam poznamy zwycięzców i szczegóły II edycji.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28