Poselski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu od dłuższego czasu był już w Sejmie. Zakładał przesunięcie w czasie wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku rejestrowania przez zobowiązane instytucje transakcji przekraczających równowartość 10 tys. euro. Jednocześnie wnioskujący o nowelizację ustawy posłowie SLD zaproponowali podwyższenie minimalnego progu transakcji podlegających obowiązkowi rejestracji o 5 tys. euro.
Katalog instytucji, które muszą rejestrować wymienione w ustawie transakcje, jest bardzo szeroki. Mieszczą się w nim między innymi banki, domy maklerskie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych. W tej grupie są też zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, notariusze, kantory wymiany walut, a nawet domy aukcyjne i lombardy. Z kolei przedmiotem transakcji, których dotyczy propozycja zawarta w poselskiej nowelizacji, są wpłaty i wypłaty gotówki albo bezgotówkowe przelewy bankowe, wymiana walut, wszelkie formy przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych oraz zamiana wierzytelności na akcje lub udziały kapitałowych spółek handlowych. Takie transakcje, w myśl ustawy, powinny podlegać rejestracji bez względu na to, czy są dokonywane we własnym, czy też w cudzym imieniu, pod warunkiem, że przewyższają wartość 10 tys. euro.
Obowiązek ten wszedł w życie 1 grudnia 2002 r. Zdaniem wnioskodawców poselskiego projektu nowelizacji ustawy, obowiązek rejestracji transakcji należy znieść z mocą wsteczną od... dnia jego obowiązywania. Jest on bowiem nadmiernym obciążeniem dla zobowiązanych do jego wykonywania. Tym bardziej że większość firm i instytucji nie jest przygotowana do przyjęcia na siebie tak poważnego obowiązku w tak krótkim czasie.
Obowiązek ten jest, jak należy przypuszczać, najbardziej uciążliwy dla banków i innych instytucji finansowych, które wielokrotnie w ciągu dnia przeprowadzają tego typu transakcje. W związku z tym prawidłowe prowadzenie ich rejestrów wymaga podjęcia wielu kroków organizacyjnych i z pewnością niemałych nakładów finansowych. Warto dodać, że takie rejestry oraz dokumenty dotyczące transakcji powinny być przechowywane przez 5 lat, licząc od pierwszego dnia roku następującego po roku, w którym transakcja została dokonana.