Statuty dostosowane

Udało się. Wszystkie TFI zdołały do końca czerwca dostosować statuty funduszy do nowej ustawy.

Publikacja: 05.07.2005 07:41

Pracownicy Departamentu Funduszy Inwestycyjnych w KPWiG w ostatnich miesiącach intensywnie pracowali. Do "przetworzenia" mieli sto kilkadziesiąt wniosków dotyczących aktualizacji statutów. To efekt nowej ustawy o funduszach, która obowiązuje od lipca ub.r.

Kary już były

Według KPWiG, poskutkowały kary, jakie urzędnicy nałożyli na towarzystwa na początku tego roku. Powodem były właśnie nieaktualne statuty funduszy. Wtedy chodziło o ich dostosowanie do nowego rozporządzenia o rachunkowości funduszy. Większość TFI nie zdążyła tego zrobić do końca grudnia. W efekcie pojawiły się poważne problemy z wyceną jednostek uczestnictwa. KPWiG nałożyła kary pieniężne na dwa TFI, a pozostałe dostały upomnienia.

Aby nie dopuścić do powtórzenia tej sytuacji, urzędnicy z Komisji i pracownicy TFI z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zabrali się za prace nad dostosowaniem statutów do nowej ustawy. Obie strony spotkały się już w połowie kwietnia, a KPWiG przygotowała specjalny materiał zawierający interpretację najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy. TFI, które się do niej dostosowały, miały od ręki dostać zgodę na zmianę statutów funduszy.

Wspólne działania odniosły oczekiwany skutek: na początku czerwca sześć z 19 działających TFI miało już znowelizowane statuty, a 12 pozostałych czekało na zgodę KPWiG. Tylko jedno nie złożyło jeszcze wszystkich wniosków w Komisji (w sumie licencję miało 20 TFI, ale jedno dopiero rozpoczynało działalność).

Dłuższe terminy

Większość zmian w znowelizowanych statutach weszła w życie z początkiem lipca. Jednak w niektórych przypadkach termin dostosowania został wydłużony. Chodzi np. o nowe zasady inwestowania w instrumenty pochodne. Według poprzedniej ustawy, mogły one służyć tylko do zabezpieczania ryzyka. Nowa ustawa pozwala zarządzającym wykorzystywać pochodne do "sprawnego zarządzania portfelem". - To istotna zmiana w polityce inwestycyjnej funduszu. Uznaliśmy, że uczestnicy nie powinni być nią zaskakiwani z dnia na dzień, tylko mieć więcej czasu na podjęcie decyzji, czy nadal chcą pozostać w funduszu - usłyszeliśmy w KPWiG. Podobne podejście Komisja miała do zapisów w statutach dotyczących dokonywania przez fundusze transakcji z bankami depozytariuszami (przechowują aktywa funduszu i mają pilnować interesu uczestników).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego