"Ustalenie z NBP oznacza, że mamy większy limit wymiany walut w banku centralnym. W przypadku skupu walut obcych przez NBP oznacza to podwyższenie limitu o 300 milionów euro, a w przypadku sprzedaży walut przez NBP na rzecz MF o 150 milionów euro" - powiedział Reuterowi wiceminister finansów, Cezary Mech.
"Zawarcie porozumienia daje nam większą możliwość wymiany walut w NBP" - dodał. W komunikacie resort finansów podał, że łączna kwota sprzedaży walut obcych przez NBP na rzecz Ministerstwa Finansów nie przekroczy równowartości 3,9 miliarda euro, a łączna kwota skupu walut obcych przez NBP od Ministerstwa Finansów nie przekroczy równowartości 3,9 miliarda euro.
Wiceminister Mech nie odpowiedział na pytanie czy ministerstwo w większym niż do tej pory stopniu będzie wykorzystywać limit sprzedaży środków z zagranicznych emisji w NBP i czy nowa umowa oznacza zmianę strategii zarządzania długiem, w tym zaprzestania przez ministerstwo sprzedaży walut na rynku.
Dyrektor departamentu należności resortu finansów Piotr Marczak powiedział, że limit skupu walut przez NBP od Ministerstwa Finansów został w ubiegłym roku wykorzystany przez MF w 33,2 procentach.
Obecna strategia zarządzania długiem zakłada, że Polska więcej pożycza za granicą niż w kraju. Stosowana przez ministerstwo praktyka wymiany części środków z zagranicznych emisji w walutach umacniała jednak złotego, co nie odpowiada rządowi, obawiającemu się, że zmniejsza to konkurencyjność polskiego eksportu stanowiącego koło zamachowe gospodarki.