Lepiej, ale nie u wszystkich

W minionym kwartale utrzymała się kilkunastoprocentowa dynamika wzrostu sprzedaży firm leasingowych. Odnotowały one zwiększenie wartości przekazanych aktywów o 17,2 proc. Liczba podpisanych umów wzrosła o ok. 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

Publikacja: 13.04.2006 08:18

Wzrosła zarówno wartość przekazanych aktywów, jak i liczba podpisanych umów - wynika z danych otrzymanych od 15 czołowych firm leasingowych. Wartość aktywów przekazanych w leasing wzrosła do 3,1 mld zł. Liczba podpisanych umów zwiększyła się do 25,8 tys.

Największy wzrost liczby podpisanych umów - o 76,8 proc. odnotował VB Leasing Polska. Przełożyło się to na podniesienie wartości środków trwałych przekazanych w leasing o 67,8 proc. - Oceniamy, że pomimo ostrożnie optymistycznych prognoz na rok 2006, uda nam się osiągnąć prawie 1 mld zł oddanych w leasing środków trwałych, osiągając tym samym prawie 45-proc. wzrost sprzedaży - skomentował Waldemar Topiński, dyrektor transportu i maszyn budowlanych.

Wzrost sprzedaży czołówki

Wśród trzech firm posiadających największy udział w rynku więcej umów niż w I kw. ub.r. podpisał jedynie Raiffeisen-Leasing (o 26,9 proc.). Firma odnotowała wzrost wartości oddanych aktywów niemal o połowę. - Porównywalne z kredytem inwestycyjnym koszty leasingu oraz łatwość jego pozyskania powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tej formy finansowania. Nasz największy sukces to wolumen osiągnięty w leasingu maszyn i urządzeń - stwierdził prezes Arkadiusz Etryk.

BRE Leasing odnotowało o połowę lepsze wyniki (pod względem wartości aktywów przekazanych klientom) dzięki podniesieniu średniej wartości umowy. - Na ten rezultat złożyły się osiągnięcia w dziedzinie leasingu ruchomości. Liczymy na umocnienie naszej pozycji na rynku klientów korporacyjnych oraz klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, do których kierujemy leasing maszyn i urządzeń oraz pojazdów - wyjaśnił Adam Surowski, dyrektor pionu handlowego.

Nie wszyscy

odnotowali poprawę

Lider rynku - Europejski Fundusz Leasignowy - odnotował spadek zarówno liczby podpisanych kontraktów, jak i wartości oddanych środków. Z kolei w ING Lease spadek liczby podpisanych umów przełożył się na obniżenie wartości aktywów przekazanych w leasing. - Te wyniki to konsekwencja strategii specjalizacji w leasingu nieruchomości i koncentracji na dużych transakcjach. Podobnie jak w poprzednich latach liczymy na odnotowanie dobrych wyników sprzedaży w III i IV kwartale - skomentował Mariusz Kurzac, dyrektor marketingu. Głównie dzięki sprzedaży ING Lease dynamika wzrostu wartości nieruchomości przekazanych w leasing wyniosła 46 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ub.r.

Większość firm, które zdecydowały się przesłać nam prognozy, spodziewa się znacznego wzrostu dynamiki sprzedaży. Prognozy zakładają zwyżkę od 8 do 68 proc. - Na podstawie dobrych wyników za pierwszy kwartał 2006 r. przewiduję, że cały bieżący rok okaże się pomyślny dla branży i naszej firmy - stwierdził Robert Staniszewski, dyrektor departamentu marketingu Pekao Leasing.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski