Częstotliwości GSM 1800 będą przydzielone dopiero jesienią

Warszawa, 23.05.2006 (ISB) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ponownie rozpisze przetarg na częstotliwości dla telefonii komórkowej w paśmie GSM 1800 po tym, jak Telekomunikacja Kolejowa, zwycięzca ostatniego przetargu, zdecydowała, że nie odbierze licencji na te częstotliwości. Częstotliwości GSM 1800 będą mogły być przydzielone dopiero jesienią, ze względu na długie procedury przetargowe, poinformował agencję ISB we wtorek rzecznik UKE Jacek Strzałkowski.

Publikacja: 23.05.2006 15:20

"Musimy zacząć przetarg od nowa. Nie możemy przyznać częstotliwości innym uczestnikom przetargu [Dialogowi i PTK Centertel - przyp. ISB], ponieważ nie uzyskali oni wymaganego minimum punktów" - powiedział Strzałkowski.

W najbliższych dniach będą ogłoszone warunki przetargu. Na początku czerwca rozpoczniemy konsultacje w sprawie warunków przetargu, które muszą trwać 30 dni. Przetarg będzie mógł wystartować dopiero w lipcu. Od tego czasu cała procedura wyboru zwycięzcy zajmie jakieś trzy miesiące" - dodał.

Rzecznik UKE poinformował, że prawdopodobnie w nowych warunkach przetargu większy nacisk zostanie położony na element konkurencyjności, a mniejszy na cenę.

"W pierwszym przetargu duży nacisk był położony na cenę i okazało się ostatecznie, że cena zaoferowana przez Telekomunikację Kolejową była dla tej firmy za wysoka" - powiedział Strzałkowski.

Zakończony przed tygodniem przetarg na częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 wygrała Telekomunikacja Kolejowa spółka z grupy PKP. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji.

Przetarg na GSM 1800 rozpoczął się już w styczniu, a oferty złożyły w nim trzy podmioty: właśnie Telekomunikacja Kolejowa (na 2 pasma po 33 kanały częstotliwości) oraz Telefonia Dialog (2 oferty), PTK Centertel (1). Rezerwacja miała uprawniać do wykorzystania częstotliwości na obszarze całej Polski do 31 grudnia 2020 roku. (ISB)

esc/tom

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku