Podstawową działalnością bmp jest inwestowanie w przedsiębiorstwa z sektora nowych technologii we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie w portfelu inwestycyjnym funduszu jest 20 spółek, w tym pięć polskich.
Dywersyfikacja biznesu
Kilka kwartałów temu zarząd niemieckiej spółki zdecydował, że bmp, oprócz funkcjonowania jako typowy fundusz venture capital, dodatkowo zajmie się usługami doradztwa finansowego w zakresie zarządzania funduszami funduszy. - Od dziesięciu lat jesteśmy obecni na niemieckim rynku kapitałowym. Mamy doświadczenie, kontakty i wiedzę, jak poruszać się w tym środowisku - uzasadniał Oliver Borrmann, prezes bmp.
Pierwszym klientem, który zdecydował się powierzyć niemieckiej spółce swoje pieniądze w zarządzanie, był Koenig&Cie - dom emisyjny z Hamburga. Na początek (w I półroczu 2005 r.) było to 3 mln euro. Do chwili obecnej aktywa ulokowane w funduszu Private Equity König & Cie, którym zarządza bmp, wzrosły do 40 mln euro. Pieniądze inwestowane są w znane fundusze typu venture capital/private equity, działające globalnie, np. Oak Hill Capital Partners II, którego aktywa sięgają 5 mld USD. Środki Private Equity König & Cie trafiły również do funduszy specjalizujących się w wykupach menedżerskich (buy-out) i wykupach lewarowanych.
Bmp z tytułu zarządzania funduszami funduszy pobiera standardową w tego typu przypadkach opłatę, tzw. management fee. - Rocznie jest to ok. 1 proc. od wartości aktywów - wyjaśnił O. Borrmann. Dodatkowo, w chwili zamykania (likwidowania) funduszu, może liczyć na premię od wzrostu wartości portfela ponad ustalony poziom. - Przychody z tej działalności znakomicie stabilizują nasze kwartalne wyniki finansowe - mówił prezes bmp. Wcześniej zdarzały się kwartały, że spółka miała znikome przychody (bo nie zamknęła żadnej inwestycji portfelowej) i wykazywała sporą stratę (bo musiała rozliczać bieżące koszty funkcjonowania).