Rok 2006 był jednym z trudniejszych lat na rynku obligacji, bez jednoznacznych trendów i oczekiwań, co do rozwoju sytuacji. W rezultacie nie pozwolił wygrać ani tym, którzy stawiali na agresywne papiery długoterminowe wykorzystując wahania cen na rynku, ani utrzymującym pozycje w instrumentach mniej wrażliwych na zmiany stóp procentowych. Obniżki stóp z początku roku, jak i późniejsze kolejne decyzje RPP w zakresie pozostawienia podstawowych stóp na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna utrzymywana przez 10 miesięcy na poziomie 4 proc.), nie były dla analityków zaskoczeniem. W takich warunkach większość funduszy odnotowała zmiany cen jednostek na poziomie 3-4 proc., i był to poziom zbliżony do rocznych zmian cen jednostek funduszy pieniężnych i gotówkowych inwestujących głównie w instrumenty rynku pieniężnego (termin wykupu do 1 roku).
Czas na długi przedsiębiorstw
Przy obecnym niskim poziomie rentowności papierów skarbowych coraz większego znaczenia nabiera dochodowość generowana z instrumentów komercyjnych. Analiza portfeli lokat funduszy według stanu na koniec 2005 roku oraz z połowy 2006 roku wskazuje, że o lepszych wynikach decydują coraz częściej lokaty funduszy w bardziej rentowny dług przedsiębiorstw. Inwestycje w ten segment mogą jednak wiązać się z większym ryzykiem kredytowym. Wprawdzie zarządzający dążą do wyboru takich instrumentów, które cechuje wysoki poziom wiarygodności kredytowej (tzw. poziom inwestycyjny) i w wielu przypadkach ocena ryzyka przedsiębiorstwa jest lepsza niż ocena ryzyka kredytowego Polski, pamiętać należy, że takie podmioty jak Parmalat, AT&T Canada, Global Crossing, Worldcom, Enron, czy California utilities również posiadały najwyższe oceny kredytowe w bardzo krótkim czasie przed ogłoszeniem bankructwa/niewypłacalności.
Fundusze rynku pieniężnego
Rok 2006 nie przyniósł również szczególnych zmian na rynku funduszy rynku pieniężnego, których szczególną konstrukcję wprowadzono w 2004 r. nową ustawą regulującą działanie funduszy inwestycyjnych. Na koniec ubiegłego roku takich funduszy działało pięć, a wartość zgromadzonych w nich aktywów wyniosła 0,6 mld zł. Charakteryzują się one najniższą zmiennością ceny jednostki uczestnictwa i bardzo wysoką płynnością. Jednak z uwagi na stosowanie bardzo ostrożnej polityki inwestycyjnej (dzienna zmiana ceny w zasadzie nigdy nie powinna być ujemna), uczestnicy powinni się liczyć z tym, że taki fundusz może osiągać niższe stopy zwrotu niż inne fundusze inwestujące w instrumenty dłużne. Biorąc pod uwagę obecny poziom dochodowości instrumentów krótkoterminowych i dynamikę przyrostu aktywów tych funduszy (patrz wykres 2.) wydaje się, że ta grupa produktów pozostanie jedynie uzupełnieniem oferty niektórych towarzystw jako alternatywa dla rachunków bieżących i krótkoterminowych lokat bankowych.
Plusy bezpieczeństwa