Zalety utworzenia w firmie pracowniczego programu emerytalnego można mnożyć. Zarówno składki na PPE finansowane przez zakład pracy, jak również te opłacane z pensji pracownika mogą być inwestowane na preferencyjnych warunkach (najczęściej bez opłat manipulacyjnych i przy obniżonych kosztach zarządzania).
Zmiana w pakiecie wynagrodzeń pracownika poprzez opłacanie składki PPE jest korzystniejsza dla pracodawcy, niż typowa podwyżka wynagrodzeń. Powód? Ulga w świadczeniach na ubezpieczenia społeczne (składka podstawowa nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalania obowiązkowych stawek na ubezpieczenia społeczne). Dodatkowo, koszty prowadzenia PPE są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Korzyści mają nie tylko wymiar finansowy. Pracodawca jest lepiej postrzegany na rynku pracy - jako podmiot odpowiedzialny, który troszczy się o bezpieczeństwo finansowe swoich pracowników oraz jako firma o stabilnej kondycji finansowej.
Kilka wariantów PPE
Zmiany ustawowe, wprowadzone w 2004 r., podniosły atrakcyjność PPE przez wprowadzenie nowych metod ustalania wysokości składek. Obok istniejącego wcześniej sposobu wyliczania ich wysokości jako procentu wynagrodzenia pracownika, jednakowego dla wszystkich zatrudnionych (nie wyższego jednak niż 7 proc. i nielimitowanego wysokością, jak w obowiązkowym OFE), obecnie pracodawca może zaproponować swoim pracownikom również wpłacanie jednakowych kwot składek dla wszystkich (niezależnie od ich wynagrodzeń). Dopuszcza się również uruchamianie programów, w których wysokość wpłat podstawowych wyliczana jest jako procent wynagrodzenia, ale ze wskazaniem górnego limitu kwoty składki. Takie konstrukcje mają swoją zaletę, niezależnie od formy programu. Nawet otwarcie programu z niską kwotą składki finansowanej przez pracodawcę może być atrakcyjne dla pracownika. Zaletą jest korzystne oszczędzanie własnych pieniędzy (składka dodatkowa) na preferencyjnych zwykle warunkach transakcyjnych i przy zachowaniu korzyści podatkowej w ramach limitu, który wynosi trzykrotność kwoty rocznego limitu wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).
Polacy chcą korzystnie oszczędzać