Jego efekt w tym roku był znacznie słabszy niż w latach poprzednich. Stopa bezrobocia liczona według metodologii BAEL na koniec 2006 roku wyniosła 12.2%. Rok wcześnie było to 16.7%. O blisko 4% zwiększyło się zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Wszystkie te dane świadczą o dobrej koniunkturze w gospodarce przekładającej się na pozytywne z punktu widzenia pracowników zmiany na rynku pracy. Zachowanie Wskaźnika Rynku Pracy informuje, że ta dobra sytuacja powinna w najbliższych miesiącach utrzymać się.
Przedsiębiorcy z sektora przemysłu, są coraz bardziej optymistyczni jeśli chodzi o rozwój gospodarki w najbliższych miesiącach. W konsekwencji rośnie również ich optymizm co do możliwości zatrudniania w firmach. Od kilku miesięcy systematycznie zwiększa się odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększać zatrudnienie. Niektóre z firm mogą jednak natrafić na barierę braku pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, co zmusi ich do oferowania wyższych zarobków i ponoszenia dodatkowych kosztów na szkolenia nowo przyjętych pracowników.
Systematycznie zmniejsza się liczba pracowników zwolnionych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy a więc wynikających głównie z upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Jednocześnie coraz łatwiej dotychczasowym bezrobotnym znaleźć zatrudnienie i w konsekwencji wyrejestrowują się oni ze spisu bezrobotnych. Od kilku miesięcy liczba osób, które po okresie bezrobocia ponownie trafiły na rynek pracy utrzymuje się w okolicach 120 tysięcy w skali miesiąca, i jest największa od 1994r. Zdecydowanie łatwiej znajdują pracę ludzie młodzi. W tej grupie wiekowej bezrobocie spada najszybciej. Znacznie gorszą sytuację obserwujemy wśród bezrobotnych po 50 roku życia. Ich stałe wyłączenie z aktywności zawodowej aż do osiągnięcia wieku emerytalnego będzie miało zapewne wpływ na system emerytalny w perspektywie najbliższych lat.
Od wiosny ubiegłego roku zmniejsza się liczba nowych bezrobotnych, rejestrujących się po raz pierwszy w rejonowych urzędach pracy. Jeszcze wiosną ubiegłego roku w gospodarce każdego miesiąca przybywało około 250 tysięcy nowych bezrobotnych. W ostatnich miesiącach ich liczba trwałe spadła o około 50 tysięcy.