Państwowa spółka naftowa Rosnieft zgodziła sie kupić zarejestrowaną w Holandii Yukos Finance, kontrolującą 49 proc. akcji Transpetrolu, operatora rurociągu biegnącego przez Slowację. Taka informacja została upubliczniona wczoraj przed południem. Agencja Bloomberg powołała się na Nikołaja Laszkiewicza, rzecznika Eduarda Rebguna, syndyka zarządzającego masą upadlościową Jukosu. Zwycięstwo w przetargu przypisano Rosnieftowi, gdyż sądzono, że właśnie z nim jest powiązana mało znana firma Promnieftstroj, której oferta wygrała. Zagraniczne aktywa rosyjskiego bankruta kupi ona za 7,8 miliarda rubli (307 milionów dolarów). Konkurentem Promnieftstroj była równie tajemnicza jak on firma Versar, a cena wywoławcza wynosiła 7,6 miliarda rubli. Po przetargu Rosnieft zaprzeczył jakoby był w jakikolwiek sposób powiązany ze zwycięzcą aukcji. - Rosnieft nie uczestniczył w przetargu - oświadczył rzecznik tej największej w Rosji firmy naftowej.
Zagadkę rozwikłała później spółka Monte Valle informując, że niedawno kupiła Promnieftstroj od Rosnieftu. Struktura własnościowa Monte Valle nie jest znana, wiadomo natomiast, że w kwietniu tego roku właśnie ta firma wygrała czwarty przetarg na część majątku Jukosu stając się włascicielem aktywów energetycznych w regionie Tambowa i Biełgorodu. Zapłaciła za nie 3,56 miliarda rubli (140 milionów dolarów) przy cenie wywoławczej 2,64 mld rubli.
Bankructwo Jukosu ogloszono 1 sierpnia 2006 r. po trzech latach sporów sądowych w sprawie zaległości podatkowych. Michaił Chodorkowski, założyciel firmy, odsiaduje wyrok ośmiu lata więzienia za oszustwa i unikanie placenia podatkow. Claire Davidson, rzeczniczka byłych menedżerów Jukosu, oświadczyła, że przetarg był bezprawny, gdyż w sądach holenderskich toczy się postępowanie mające ustalić, kto kontroluje Yukos Finance. - Mogę próbować wam sprzedać wieżę Eiffela i możecie mi za nią dużo zapłacić, ale nie będzie to oznaczało, że jesteście właścicielem - powiedziała.
Bloomberg RIA Nowosti