"Wzrost wartości indeksu Pengab podyktowany został z jednej strony przez niewielkie obniżenie się wartości wskaźnika ocen (o 1,7 pkt), a z drugiej strony - poprzez znaczny wzrost wskaźnika prognoz (o 7,8 pkt). Jednocześnie odnotowano spadek wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury. Obniżył on swoją wartość w stosunku do lipca o 3,5 pkt i aktualnie wynosi 54,0 pkt" - podano w komunikacie Pentora.
Skumulowany wskaźnik ocen spadł o 1,7 pkt m/m do 27,3 pkt, zaś skumulowany wskaźnik prognoz zwiększył się o 7,8 pkt m/m do 45,6 pkt.
Wśród produktów depozytowych wzrosła koniunktura dla depozytów bieżących, zarówno złotowych, jak i walutowych. Saldo depozytów terminowych złotowych pozostało bez zmian, spadła natomiast koniunktura dla depozytów walutowych terminowych.
Na rynku kredytów również odnotowano spadek - w przypadku kredytów złotowych, zarówno dla kredytów udzielanych gospodarstwom domowym, jak i podmiotom gospodarczym. Spadła także koniunktura na kredyty konsumenckie i mieszkaniowe, a także - znacząco - na kredyty gospodarcze o wartości do 1 mln euro. Odnotowano natomiast wzrost na rynku kredytów dewizowych, a ocena wartości kredytów nieregularnych dla ludności spadła.
"W porównaniu z lipcem znacząco spadła ocena popytu zarówno na jednostki funduszy inwestycyjnych, jak i akcje oraz polisy ubezpieczeń na życie. Wzrósł natomiast popyt na obligacje" - głosi komunikat.