Ministerstwo Finansów przygotowuje dla rządu dokument dotyczący prywatyzacji na najbliższe lata. Według gazety "Mlada Fronta Dnes", chodzi o sprzedaż spółki Letiste Praha, zarządzającej portem lotniczym Ruzyne, przewoźnika Czech Airlines (CSA), browaru Budvar i pakietu udziałów Ceska posta (CP).
W przypadku Letiste Praha eksperci resortu finansów najpierw skoncentrują się na opracowaniu metod prywatyzacji. Ivan Fuksa, wiceminiser finansów, powiedział, że w większości przypadków decydujące będą cena i spełnienie warunków o znaczeniu strategicznym. W niektórych sytuacjach resort zaproponuje cenę minimalną.
Nowy etap prywatyzacji jeszcze nie ruszył, ale już pojawili się jej przeciwnicy. Jiri Cunek, szef ministerstwa rozwoju lokalnego, jest przeciwny sprzedaży Budvaru, gdyż, jak powiedział, przynosi państwu miliardy koron. Jego zdaniem, będzie lepiej, jeśli skarb państwa zapewni sobie długoterminowy napływ gotówki, niż uzyska jednorazowy zastrzyk z prywatyzacji.
Szacunki analityków dotyczące ceny za poszczególne pakiety udziałów różnią się o 15-20 proc., dlatego Fuksa unika podawania kwot. Karel Potmesil, analityk domu maklerskiego Cerberus, uważa, że ze sprzedaży poczty (Ceska posta) państwo może uzyskać około 10 miliardów koron (362 mln euro), ale wszystko zależy od wielkości pakietu.
Jaroslav Aujezdsky, dyrektor operacyjny Mediaservis, konkurenta Ceska posta, twierdzi, że atutem CP jest nie tylko sieć placówek, ale także logistyka oraz umowy o strategicznym partnerstwie z bankami i firmami ubezpieczeniowymi.