Wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy BBI Development zgodziło się na warunkowe podwyższenie kapitału i upoważniło zarząd do wyemitowania 68,5 mln nowych akcji. Będą one mieć ponad 20-procentowy udział w kapitale spółki. Za emisją głosowali obecni na WZA przedstawiciele inwestorów finansowych, w tym fundusze Pioneera (ma ją ponad 10 proc. akcji BBI Development) oraz BPH TFI.

Akcje wyemitowane w ramach kapitału docelowego deweloper chce sprzedawać w ofertach prywatnych. Liczy, że zainteresują się nimi kolejni inwestorzy finansowi. Pieniądze z kolejnych emisji (BBI Development planuje więcej niż jedno podwyższenie kapitału) zostaną przeznaczone na "szybkie" transakcje na rynku deweloperskim: zakupy nieruchomości lub projektów deweloperskich, a być może także na przejęcia innych firm działających w tej branży.

Przedstawiciele funduszu wskazują, że pozyskiwanie projektów deweloperskich w zamian za akcje emitowane w ramach kapitału docelowego jest lepszym rozwiązaniem niż standardowe emisje "na rynek publiczny", ponieważ dają spółce znacznie szybszy dostęp do kapitału. Warunkowe podwyższenie kapitału jest też kolejnym sposobem na dywersyfikację źródeł finansowania.

W tej chwili w portfelu BBI Development znajduje się siedem inwestycji deweloperskich (firma współfinansuje realizację trzech kolejnych, udzielając pożyczek). Łączna powierzchnia zabudowy mieszkaniowej, biurowej i usługowej, która ma powstać na nieruchomościach należących do BBI Development, sięga 250 tys. metrów kwadratowych.

Realizacja tych inwestycji planowana jest na lata 2009-2012. Spółka szacuje, że ich łączny koszt wyniesie około 1,5 mld zł.