"Przenoszenie tych aktywów wiąże się z planami restrukturyzacji holdingu. Trzeba tak zmienić strukturę, aby część międzynarodowa nie musiała walczyć o kapitał z częścią krajową" - powiedział prezes Getin Holding Piotr Stępniak dziennikarzom.
Operacje międzynarodowe stanowią 4% w zysku grupy po trzech kwartałach i obecny model nie faworyzuje planów rozwoju działalności na rynkach zagranicznych pod względem dostępności kapitału, dodał.
Do grupy Getin Holding należą: Carcade Leasing Rosja, ukraiński Bank Prikarpattya oraz spółka-matka Getin International, mająca siedzibę w Luksemburgu - Getin International Sarl.
"Chcielibyśmy, aby akcjonariusze wyrazili zgodę na to, aby stworzyć spółkę wydzieloną z Getin Holding. Spółka ta byłaby notowana na warszawskiej giełdzie, a jej akcjonariuszami byliby dotychczasowi akcjonariusze Getin Holding" - powiedział Stępniak.
Prezes poinformował, że będzie to emisja z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy oraz nowych inwestorów. Po tej operacji Getin International będzie miał strukturę podobną do tej, która jest obecnie w Getin Holding (ponad 50% należy do Leszka Czarneckiego, reszta mali inwestorzy).