Zainteresowanie kupnem mieszkań nie jest już podyktowane wyłącznie potrzebą zaspokojenia bieżących potrzeb lokalowych. Coraz częściej decyzja o zakupie wiąże się z chęcią długoterminowego ulokowania kapitału. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny mieszkań wzrosły w większości miast Polski. W Warszawie, w zależności od dzielnicy i standardu, wahają się one obecnie od 6 tys. zł do nawet ponad 40 tys. zł za metr kwadratowy. Przy zakupie mieszkania trzeba wykazać się zdolnością kredytową, którą - mimo sprzyjającej koniunktury gospodarczej - nie wszyscy posiadają. Wówczas alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania.
Rynki główne i najbardziej zyskowne
Tradycyjnie głównymi rynkami wynajmu mieszkań są największe aglomeracje. To one przyciągają studentów oraz pracowników i urzędników napływających do instytucji rządowych i prywatnych. To właśnie oni stanowią znaczną część rynku zainteresowanego wynajmem mieszkań 1- i 2-pokojowych, czyli tych, na które jest największe zapotrzebowanie. Takimi miastami są bez wątpienia Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków i Trójmiasto.
Warto jednak wspomnieć także o mniejszych lokalnych rynkach mieszkań, gdzie zainteresowanie wynajmem jest bardzo duże. Miejscowości położone przy powstających inwestycjach wielkich firm przyciągają pracowników najemnych. Tutaj typowym przykładem jest na przykład Gorzów Wielkopolski czy Zielona Góra. Oczywiście, miesięczne opłaty z tytułu najmu wpadające do kieszeni właścicieli nieruchomości są tam niższe niż na przykład w stolicy. Jednak także koszt kupna nieruchomosći jest znacznie niższy niż w największych miastach. Taka sytuacja powoduje, że rentowność wynajmu w mniejszych miastach może być wyższa od zarobku uzyskiwanego w stolicy, Krakowie czy Wrocławiu.
Stawki czynszu są ściśle uzależnione od metrażu mieszkania przeznaczonego na wynajem, a także od dostępu do infrastruktury komunikacyjnej i miejsca, w jakim znajduje się nieruchomość. Najlepsze lokalizacje na wynajem to te dzielnice, które są dobrze połączone z centrum miasta komunikacją publiczną, a w pobliżu znajdują się uczelnie oraz centra biznesu.