Sfinalizowanie przez PKO BP nowej emisji akcji będzie oznaczało wyjście tej instytucji z reżimu tzw. ustawy kominowej, limitującej wynagrodzenia w spółkach znajdujących się pod kontrolą Skarbu Państwa.
[srodtytul]PKO BP bez kominówki[/srodtytul]
Obecnie resort skarbu ma 51,2 proc. walorów największego krajowego banku. Nowa emisja zostanie przeprowadzona z zachowaniem prawa poboru, co oznacza, że po jej zakończeniu teoretycznie udział Skarbu Państwa mógłby pozostać bez zmian. MSP już zapowiedziało jednak, że swoje prawa poboru sprzeda Bankowi Gospodarstwa Krajowego.
Ponieważ BGK ma status banku państwowego, to udział Skarbu Państwa i jego spółek spadnie poniżej 50 proc. Z tego właśnie powodu kominówka wkrótce przestanie obowiązywać w PKO BP. Niewykluczone, że dla części kandydatów w niedawnym konkursie na prezesa był to jeden z argumentów przemawiających za zgłoszeniem swojej kandydatury na to stanowisko.
Od dziś prezesem PKO BP jest Zbigniew Jagiełło, dotychczas szef Pioneer Pekao TFI. Wśród kandydatów na to stanowisko wymieniano również Mariusza Karpińskiego, byłego prezesa Meritum Banku, Jerzego Zdrzałkę, byłego szefa J. W. Construction – firmy deweloperskiej, czy Piotr Kamińskiego, prezesa Banku Pocztowego.Jak zostaną określone wynagrodzenia członków zarządu największego polskiego banku? Wczoraj nie udało nam się skontaktować z członkami rady nadzorczej tej instytucji.