[b]Wystąpiliście do resortu pracy o to, by duże fundusze znów brały udział w losowaniach nowych członków. Dlaczego?[/b]
Zapisy obowiązujące od 2004 roku dyskryminują duże fundusze emerytalne oraz klientów. Kryterium kwalifikującym fundusze do losowania są wyniki inwestycyjne i tylko takie powinno obowiązywać. Na 22 opublikowane przez nadzór zestawienia wyników inwestycyjnych stopa zwrotu funduszu OFE PZU była 17 razy powyżej średniego wyniku wszystkich OFE. Dysponujemy opinią prawną, która wskazuje, że wyłączenie z losowania największych funduszy może być sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami równości i proporcjonalności. Dodatkowo przedstawione są w niej argumenty, że może być też sprzeczne z zasadami ochrony konkurencji, jak również naruszać wspólnotowe zasady udzielania pomocy publicznej. Mamy nadzieję, że argumenty będą uwzględnione w procesie legislacyjnym.
[b]To jednak nie Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wystąpiła z tą propozycją, lecz pojedyncze towarzystwo, które zresztą popierają dwa inne – Aviva i ING. To oznacza rozłam?[/b]
Izba odniosła się w swoim stanowisku tylko do założeń resortu pracy i w tym zakresie nie proponowała własnych rozwiązań. Zaprotestowała przeciwko pomysłowi, aby tylko dwa najlepsze pod względem wyników inwestycyjnych fundusze emerytalne brały udział w losowaniu. Naszą propozycję omawialiśmy w czasie spotkań w IGTE. To naturalne, że przy wielu różnych modelach biznesowych pojawiają się różne stanowiska.
[b]Nie udało się przekonać pozostałych towarzystw?[/b]