Zdaniem ankietowanych przez "Parkiet" przedstawicieli ośmiu biur maklerskich i banków inwestycyjnych najwyższe zyski pokażą PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, a także BZ WBK, który pozytywnie zaskakiwał niemal przez cały okres kryzysu.
Choć trzeba pamiętać, że poprawa w ujęciu rocznym w niektórych bankach, np. w ING Banku lub Banku Handlowym, będzie częściowo związana z tym, że rezultaty osiągnięte przed rokiem były bardzo słabe. – Wynik netto czwartego kwartału w ujęciu rocznym będzie wyraźnie lepszy, ale rok temu był on specyficzny, ponieważ wówczas banki zaskoczyły wyższymi od spodziewanych rezerwami, co w pełni uwidoczniło się dopiero w raportach rocznych. W czwartym kwartale 2009 roku koszty ryzyka mogą być niższe niż przed rokiem, choć może nastąpić ich wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału, o około 9–10 proc. – ocenia Tomasz Bursa z Ipopema Securities.
Zmieni się struktura rezerw, więcej odpisów będzie dotyczyło segmentu detalicznego niż korporacyjnego. Rok temu banki traciły m.in. na podpisanych z przedsiębiorcami umowach opcyjnych. Właśnie w czwartym kwartale 2008 roku skala tego zjawiska była największa. Odpisy z tytułu opcji zapewne pojawią się jeszcze w wynikach niektórych instytucji za ostatnie trzy miesiące zeszłego roku, ale skala tego zjawiska będzie bez porównania mniejsza.
Dużo wyższe odpisy niż rok temu może mieć Kredyt Bank, znaczny wzrost rezerw spodziewany jest także w BRE Banku. Zdaniem ekspertów w pierwszej z instytucji będzie to wynik odpisów na kredyty konsumpcyjne. Analitycy podkreślają, że prognozy czwartego kwartału są obarczone większym ryzykiem, ponieważ w tym czasie występuje często efekt czyszczenia bilansu. Banki często decydują się na wykazanie wyższych rezerw oraz innych kosztów po to, by nie zaciążyły one na wynikach w kolejnym roku.
Koszty będą podobne jak przed rokiem, natomiast wzrosną w porównaniu z poprzednim kwartałem, m.in. dlatego, że poprawiają się wyniki sprzedażowe, a od tego w dużej części są uzależnione płace pracowników sektora bankowego i banki z wyprzedzeniem tworzą na ten cel rezerwy, przygotowując plany na kolejne kwartały.