Podkreśla, że w tej fazie cyklu szczególne znaczenie ma selekcja spółek.
Przedstawiciele Ipopema TFI widzą czynniki, które mogą wskazywać, że wzrost potrwa jeszcze nawet kilka lat. – Poprawiają się wskaźniki makroekonomiczne, wycenom akcji daleko jeszcze do przewartościowania, wreszcie nastroje inwestorów nie są jeszcze nadmiernie optymistyczne – tłumaczy Marek Świętoń. Zwyżki indeksów mają być przeplatane okresowymi korektami. – Związane one będą z zadłużeniem poszczególnych krajów, napiętą sytuacją w sektorze finansowym, wycofaniem programów pomocowych, wzrostem inflacji – wylicza Świętoń.
W odpowiedzi na sytuację rynkową w ramach Alior SFIO (fundusz parasolowy Ipopema TFI dla Alior Banku) właśnie zostały uruchomione dwa kolejne subfundusze: Alior Akcji i Alior Short Equity. Pierwszy lokuje w akcjach od 70 do 100 proc. wartości portfela. Zarządzający wybierają spółki na podstawie analizy fundamentalnej.
Alior Short Equity to pierwsza na naszym rynku propozycja umożliwiająca zarabianie na spadkach indeksów warszawskiego parkietu – np. w czasie rynkowych korekt. – Strategia przewiduje zajmowanie tzw. krótkich pozycji w kontraktach terminowych na WIG20 i mWIG40 – mówi Marcin Mierzwa, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego Alior Banku. Reszta portfela, nawet około 90 proc., będzie lokowana w depozytach bankowych i obligacjach skarbowych. Fundusz będzie zarządzany pasywnie. Jego benchmark to indeks WIG20 Short.Roczna opłata za zarządzanie w obu funduszach wynosi 4 proc. średniorocznych aktywów.