Testów wypłacalności przeprowadzonych przez nadzór finansowy nie przeszły towarzystwa, których udział w rynku majątkowym w 2009 roku sięgnął 6 proc. - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od prezesów firm ubezpieczeniowych.

Stress-testy ubezpieczycieli polegają na tym, że nadzór przeprowadza symulację trudnych warunków rynkowych, które mogą wystąpić w najbliższej przyszłości oraz ocenia, ile składek zbierze dane towarzystwo i ile wypłaci odszkodowań. Na tej podstawie sprawdza, czy będzie miało ono odpowiednio dużo pieniędzy na uregulowanie zobowiązań wobec klientów. Testy mają na celu usprawnić zarządzanie towarzystwami, pokazać wszelkie ryzyka oraz ocenić ich wypłacalność. Tego rodzaju badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy w historii.

- Wynik testów dowodzi, że generalnie polskie towarzystwa są wypłacalne – komentuje Jerzy Lisiecki, prezes firmy brokerskiej International Risk and Corporate Advisory. Podkreśla, że nawet gdyby któreś z nich wpadło w przejściowe kłopoty, to z pewnością spółka-matka by mu pomogła. – Poza tym wynik wskazuje, że stress-testy przeszły wszystkie największe towarzystwa. Wśród tych, które go nie zaliczyły, jest bowiem na pewno Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń, które miało na koniec 2009 r. 2 proc. rynku. To oznacza, że na pewno na wszelkie zdarzenia gotowe są PZU, Ergo Hestia, Warta i Allianz, które mają więcej niż 4 proc. rynku. Ale i PTU w które zainwestował niemiecki Gothaer, niedługo ma dostać dokapitalizowanie – dodaje Lisiecki.

Oficjalnie KNF nie chce potwierdzić informacji o wynikach stress-testu. Już we wrześniu 2009 roku - kiedy zapowiedziała, że sprawdzi kondycję polskich zakładów ubezpieczeń w kontekście sytuacji gospodarczej - zapowiadała, że wyniki będą dostępne raczej tylko do wiadomości urzędu i towarzystw.

Od początku sierpnia trwa (do końca października) podobne, ale bardziej szczegółowe, badanie polskich ubezpieczycieli (QIS 5 - Quantitative Impact Study), które prowadzi Unia Europejska w ramach przygotowań do wejścia w życie dyrektywy "Solvency II" ("Wypłacalność II"). Nowe prawo, które zacznie obowiązywać od końca 2012 r., wprowadza szereg nowych wymogów dotyczących w szczególności strategii zarządzania ryzykiem oraz procedur kontroli ryzyka. W badaniu QIS 4 (2008 r.) wzięło udział 24 polskich zakładów ubezpieczeń (udział w badaniu jest dobrowolny). Pokazało ono, że polskie towarzystwa dysponują znacznymi nadwyżkami kapitału na pokrycie nowych wymogów kapitałowych.