W III kwartale najbardziej opłacało się inwestować w strategie akcyjne. Dały one zarobić średnio 11,5 proc. To stopa zwrotu zbliżona do przeciętnego wzrostu wartości jednostek akcyjnych funduszy inwestycyjnych. Zarządzający zarówno asset management, jak i TFI nie wykorzystali jednak w pełni dobrej koniunktury. Od początku lipca do końca września indeks WIG20 wzrósł o 15,2 proc.
[srodtytul]BDM na czele[/srodtytul]
Najlepsze kwartalne stopy zwrotu wypracowali zarządzający BDM Domu Maklerskiego (do niedawna Beskidzkiego DM). Ich portfel agresywny dał klientom 15,9 proc. zarobku. Na tle branży korzystnie prezentują się również wyniki KBC TFI oraz Pioneer Pekao Investment Management. W tym ostatnim przypadku niemal 15-proc. stopę zwrotu dała w minionym kwartale strategia oparta na inwestowaniu w małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 w III kwartale rósł wolniej niż WIG20 (zanotował wzrost o jedynie 11,8 proc.). Pioneer okazał się najlepszy, jeżeli chodzi o wyniki roczne. Jako jedyny osiągnął zwrot przekraczający 30 proc. Średnia dla całej branży to niespełna 20 proc.Wyraźnie gorszy kwartał odnotowali zarządzający Trigon DM. Ich strategie „Do akcji” były najlepsze jeszcze w poprzednim zestawieniu – m.in. dzięki inwestycjom na rynku towarowym. W III kwartale Trigon – jako jedyny – nie uniknął strat.
[srodtytul]Zmienna alokacja popłaca[/srodtytul]
Dobrymi rezultatami za ostatni kwartał pochwalić się mogą ci inwestorzy, którzy wybrali strategię zmiennej alokacji aktywów. W tym segmencie bezkonkurencyjny okazał się DM Banku Ochrony Środowiska. Jego zarządzający, dzięki wejściu w III kwartał z dużym udziałem akcji w portfelu, wypracowali dla swoich klientów kwartalny zysk przekraczający nawet 18 proc. Dobrze radzi sobie także niedawny debiutant w tej branży – Ipopema Securities. Jej zarządzający osiągnęli wynik 13 proc. po uratowaniu klientów przed spadkami w II kwartale.