– Polski wzorzec jest dla nas bardzo ważny, gdyż Polska jest jednym z pionierów tworzenia II filara systemu emerytalnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski system okazał się też być solidny. Wiemy, że obecnie trwają w Polsce dyskusje dotyczące przyszłości systemu emerytalnego i powstają wokół niego kontrowersje, ale my mamy szansę wziąć z niego to, co najlepsze – mówi „Parkietowi" Giorgi Kwirikaszwili, gruziński minister gospodarki i zrównoważonego rozwoju.

Cała rozmowa dostępna na ekonomia.rp.pl

Przyznaje też, że polski system emerytalny zdecydowanie wyróżnia się pozytywnie na tle systemów emerytalnych Europy Środkowo-Wschodniej i regionu Kaukazu.

Rząd Gruzji ma też plany dotyczące rozwijania swojego rynku kapitałowego i również w tym przypadku zamierzać skorzystać z polskich doświadczeń. – Warszawska giełda wykonała ogromną pracę, by stać się jedną z czołowych giełd w Europie, jednym z najbardziej dynamicznych parkietów. Jest ona wyraźnym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Będziemy więc doradzać dużym gruzińskim spółkom, by przeprowadzały na niej oferty publiczne. Jednocześnie jednak będziemy rozwijać naszą giełdę. Widzę potencjał do synergii pomiędzy parkietami w Warszawie i Tbilisi – twierdzi Kwirikaszwili.

Gruziński minister gospodarki wskazuje również, że jego kraj ma wciąż bardzo duży potencjał rozwoju. – Chcemy zachować dobre osiągnięcia poprzednich rządów i jeszcze bardziej poprawić środowisko biznesowe w Gruzji. Mamy nadzieję, że w perspektywie dwóch, trzech lat osiągniemy dwucyfrowe tempo wzrostu gospodarczego – wskazuje Kwirikaszwili.