Rzeczpospolita: Zasady nadal do dyskusji

Aktualizacja: 06.02.2017 03:56 Publikacja: 12.09.2000 07:59

W zaproponowanych przez Ministerstwo Łączności zasadach przetargu na licencje UMTS jeszcze niemal wszystko może się zmienić - pisze Rzeczpospolita. Przedstawione 1 września przez Ministerstwo Łączności wstępne zasady przydziału koncesji na UMTS, a zwłaszcza wysokość opłat są mocno krytykowane przez wszystkich obecnych operatorów sieci komórkowych, a także przez część banków inwestycyjnych.

- Po raz pierwszy w działalności ministerstwa tak szczegółowo ujawniono proponowane zasady przetargu, aby poznać zdanie zainteresowanych. Kwota 750 mln euro jako minimalna opłata za koncesję wynika oczywiście m.in. z potrzeb budżetu, ale także ze wstępnej oceny wartości rynku. To na pewno nie jest mało, zważywszy że dotychczasowi operatorzy dopiero kończą inwestycje w sieci GSM. - Na temat tej kwoty dyskutowano w różnych gremiach i oceny naprawdę były różne. Mamy także wyższe wyceny wartości rynku i licencji. W tej sytuacji podjęcie odpowiedzialnej decyzji jest bardzo trudne i dlatego rozpoczęliśmy konsultacje - powiedziała Rzeczpospolitej Anna Streżyńska, doradca ministra łączności.

Przed kilkoma dniami na seminarium zorganizowanym przez Państwową Agencję Inwestycji Zagranicznych Władysław Wilkans, dyrektor w MŁ ujawnił, że wywierane są na resort naciski, aby zmniejszyć liczbę koncesji. Panuje też opinia, że obecni operatorzy są zainteresowani przesunięciem terminu ogłoszenia przetargu.

- Rzeczywiście, były i są dążenia do zablokowania przetargu. Powód nacisków na mniejszą liczbę koncesji jest prosty: zarówno obecni, jak i nowi operatorzy są zainteresowani jak najmniejszą konkurencją na rynku - mówiła dyr. Streżyńska.

Część analityków sądzi, że trudno będzie uzbierać więcej chętnych niż koncesji. Zainteresowanie, poza trzema już działającymi operatorami, zgłosiły Netia oraz PKP, które chcą budować konsorcjum z partnerami zagranicznymi. Według nieoficjalnych informacji, wstępne dokumenty odebrały z ministerstwa Vivendi, Telecom Italia, norweski Telenor i hiszpańska Telefonica - dodaje Rzeczpospolita.

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku