PARKIET: Efekt stycznia w grudniu?

Aktualizacja: 06.02.2017 06:38 Publikacja: 22.10.2000 11:12

W ubiegłym roku hossa zaczęła się już pod koniec października. Wtedy to główny indeks warszawskiej giełdy WIG, po wcześniejszym spadku do poziomu prawie 14 tys. punktów, zaczął wzrosty, które doprowadziły go w marcu do rekordowej wysokości (27 marca bieżącego roku WIG osiągnął 22 868,4 punktu).

? Moim zdaniem, w tym roku należy się spodziewać znacznych wzrostów cen akcji. Obecne odbicie kursów jest przedsmakiem tego, co nas czeka w najbliższej przyszłości ? powiedział PARKIETOWI Robert Sobieraj, analityk COK BH. Bardziej pesymistycznie do koniunktury giełdowej w najbliższych miesiącach odnosi się Przemysław Rodecki, analityk Nomury. ? Moim zdaniem, ewentualne wzrosty pod koniec br. nie będą duże. Sytuacja będzie zależała w większości od sytuacji politycznej i makroekonomicznej w Polsce. Istotne też będzie z pewnością dla naszych inwestorów zachowanie indeksów na amerykańskim parkiecie ? stwierdził Przemysław Rodecki.

Do zakupów akcji polskich spółek mogą zachęcać wyniki finansowe, publikowane po trzech kwartałach. ? Należy się spodziewać dobrych wyników, co może rzeczywiście spowodować powrót optymizmu na parkiet. Trudno jednak stwierdzić, czy wskaźniki fundamentalne zdołają zachęcić inwestorów do większych zakupów ? uważa Przemysław Rodecki.

Zdaniem Flawiusza Pawluka, dyrektora Wydziału Doradztwa Inwestycyjnego BM BGŻ, ewentualne wzrosty cen akcji mogą zostać powstrzymane przez zapowiedź restrykcyjnej polityki prowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej. ? Koniunktura giełdowa poprawia się dużo wcześniej, przed poprawą wskaźników makroekonomicznych. Jeżeli więc się okaże, że są podstawy np. do obniżenia stóp w połowie przyszłego roku, to inwestorzy mogą to dyskontować znacznie wcześniej ? powiedział PARKIETOWI Flawiusz Pawluk.

Więcej w weekendowym wydaniu PARKIETU

EB PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku