25.10.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniu 25 października 2000 r. omówiła aktualną sytuację na rynkach finansowych.
1. We wrześniu 2000 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,0 proc. w porównaniu z sierpniem. Wzrost cen był wolniejszy o 0,4 pkt proc. od występującego we wrześniu roku poprzedzającego. Dwunastomiesięczne tempo inflacji we wrześniu br. wyniosło 10,3 proc., wykazując niewielki spadek w porównaniu z sierpniem br. (o 0,4 pkt proc.). W takim samym okresie przed rokiem nastąpiło przyspieszenie tempa inflacji liczonej w skali roku o 0,8 pkt proc.
Ogólny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2000 r. w największym stopniu był rezultatem ponownego przyspieszenia - po spadku w sierpniu br. - tempa wzrostu cen żywności, a także cen towarów nieżywnościowych.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,4 proc. i był to wzrost cen tej kategorii najwyższy od lutego br. Mimo zróżnicowanej dynamiki zmiennych sezonowo cen warzyw i owoców (spadek cen ziemniaków, owoców, przy wzroście cen warzyw świeżych) występował nadal znaczny wzrost cen innych grup żywności, m.in. mięsa wołowego o 4,1 proc. i wieprzowego o 2,8 proc., cukru, mąki.
W grupie towarów nieżywnościowych wzrost cen wyniósł 1,2 proc. i była to najwyższa dynamika od września ubiegłego roku. Wzrost ten ponownie pobudziły, po spadku w sierpniu, ceny paliw, które wzrosły o 3 proc. oraz opału i leków. We wrześniu średnio o 2 proc. podrożały książki, czasopisma i gazety oraz materiały piśmienne. Natomiast sezonowy wzrost cen obuwia i odzieży we wrześniu był stosunkowo niewielki, mieścił się w granicach 0,6-0,7 proc.