Komunikat po posiedzeniu RPP

Aktualizacja: 06.02.2017 06:37 Publikacja: 25.10.2000 18:06

25.10.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniu 25 października 2000 r. omówiła aktualną sytuację na rynkach finansowych.

1. We wrześniu 2000 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,0 proc. w porównaniu z sierpniem. Wzrost cen był wolniejszy o 0,4 pkt proc. od występującego we wrześniu roku poprzedzającego. Dwunastomiesięczne tempo inflacji we wrześniu br. wyniosło 10,3 proc., wykazując niewielki spadek w porównaniu z sierpniem br. (o 0,4 pkt proc.). W takim samym okresie przed rokiem nastąpiło przyspieszenie tempa inflacji liczonej w skali roku o 0,8 pkt proc.

Ogólny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2000 r. w największym stopniu był rezultatem ponownego przyspieszenia - po spadku w sierpniu br. - tempa wzrostu cen żywności, a także cen towarów nieżywnościowych.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,4 proc. i był to wzrost cen tej kategorii najwyższy od lutego br. Mimo zróżnicowanej dynamiki zmiennych sezonowo cen warzyw i owoców (spadek cen ziemniaków, owoców, przy wzroście cen warzyw świeżych) występował nadal znaczny wzrost cen innych grup żywności, m.in. mięsa wołowego o 4,1 proc. i wieprzowego o 2,8 proc., cukru, mąki.

W grupie towarów nieżywnościowych wzrost cen wyniósł 1,2 proc. i była to najwyższa dynamika od września ubiegłego roku. Wzrost ten ponownie pobudziły, po spadku w sierpniu, ceny paliw, które wzrosły o 3 proc. oraz opału i leków. We wrześniu średnio o 2 proc. podrożały książki, czasopisma i gazety oraz materiały piśmienne. Natomiast sezonowy wzrost cen obuwia i odzieży we wrześniu był stosunkowo niewielki, mieścił się w granicach 0,6-0,7 proc.

Ceny usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 0,6 proc., tj. podobnie jak przed rokiem. Zaznaczył się tu również sezonowy wzrost cen usług związanych z edukacją, w tym opłaty za pobyt w przedszkolu, czesne za naukę w szkołach niepublicznych. Na wyższą niż w sierpniu br. dynamikę usług wpłynęło także podwyższenie opłat za najem mieszkań o 0,9 proc. Podrożały również usługi w zakresie sportu i rekreacji oraz bilety wstępu do teatrów, kin, na koncerty - o 1,8 proc.

Dynamika różnych miar inflacji bazowej wskazuje, że we wrześniu nastąpiło silniejsze niż w przypadku CPI obniżenie się tych wskaźników, co oznaczało, że na kształtowanie się CPI wpłynęły w silniejszym stopniu ceny o wysokiej zmienności oraz ceny kontrolowane.

We wrześniu br. doszło do osłabienia kursu złotego, zarówno do dolara, jak i do euro. Z uwagi na pogłębienie się deprecjacji euro wobec dolara na rynkach światowych osłabienie kursu złotego było dwukrotnie większe w stosunku do waluty amerykańskiej.

2. W sierpniu br. nastąpiło pewne pogorszenie sytuacji w zakresie równowagi zewnętrznej polskiej gospodarki. Deficyt w obrotach bieżących bilansu płatniczego był wyższy zarówno w stosunku do lipca br., jak również w porównaniu do sierpnia 1999 r. Przyczyną zwiększenia ujemnego salda na rachunku bieżącym w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego było przede wszystkim obniżenie nadwyżki niesklasyfikowanych obrotów towarowych. W sierpniu deficyt w zakresie płatności towarowych ukształtował się na poziomie - 1.294 mln USD i był wyższy o ok. 24 proc. w stosunku do deficytu z lipca br. Jednak w kolejnych miesiącach Rada przewiduje poprawę wskaźnika deficytu obrotów bieżących w relacji do PKB.

Po stronie popytu krajowego nie występują zagrożenia, które mogłyby pobudzać inflację w najbliższym okresie. Wzrost wynagrodzeń pozostawał umiarkowany, a wysokie bezrobocie przyczyniało się do osłabienia presji płacowych.

3. Także rozwój procesów w sferze monetarnej wskazuje, że nie stanowią one zagrożenia na drodze dalszego ograniczania inflacji. We wrześniu br. roczne tempo wzrostu podaży pieniądza ogółem obniżyło się do 14,3 proc. Kontynuowana była tendencja wyhamowywania dynamiki akcji kredytowej, w wyniku której tempo wzrostu kredytów podmiotów gospodarczych obniżyłśmiu lat), a roczne tempo wzrostu kredytów osób prywatnych spadło do poziomu 41 proc. Natomiast szybciej niż przed rokiem zwiększały się depozyty złotowe osób prywatnych w ujęciu rocznym wzrosły o 18,8 proc.

W reakcji na zaostrzenie polityki pieniężnej w sierpniu br. nastąpiło podwyższenie stóp procentowych zarówno od depozytów, jak i kredytów bankowych. Przeciętne w sektorze oprocentowanie depozytów terminowych oraz kredytów dla osób prywatnych wzrosło we wrześniu br. o ok. 0,2 pkt. proc., a kredytów dla przedsiębiorstw - o ok. 0,7 proc. Realne oprocentowanie depozytów i kredytów dla osób prywatnych podniosło się zatem głównie na skutek obniżenia wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (i wyniosło odpowiednio ok. 3,5 i 10,5 proc.), natomiast realne oprocentowanie kredytów (do 1 roku) na cele gospodarcze wzrosło o ok. 0,9 pkt. proc. i wyniosło ok. 9,5 proc. W październiku obserwuje się kontynuację procesu podnoszenia stóp procentowych przez banki komercyjne.

4. Utrzymanie równowagi wewnętrznej i zewnętrznej wymaga zaostrzenia polityki fiskalnej w przyszłym roku. Ponadto dodatkowe zagrożenie może wynikać z niepewnej koniunktury w Europie Zachodniej po szokach paliwowych. W związku z tym Rada podtrzymuje restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej.

Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 29 listopada br. (PAP)

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku