Rada nierada

Aktualizacja: 06.02.2017 05:43 Publikacja: 27.11.2000 10:40

Na stronie internetowej NBP została opublikowana opinia Rady Polityki Pieniężnej na temat przyszłorocznego budżetu państwa. Opinia ta nie jest jednoznaczna. Z jednej strony RPP wskazuje na wiele niewiadomych dotyczących strony dochodowej budżetu (nieuchwalone jeszcze ustawy okołobudżetowe, wielkość dochodów podatkowych, co wiąże się z poprawą ściągalności, prawdopodobne przeszacowanie wielkości wzrostu gospodarczego), z drugiej stwierdza niemożność oceny rzeczywistego stopnia restrykcyjności polityki fiskalnej w 2001 r. W konkluzji odnajdujemy zapis, iż tylko faktyczny przebieg polityki fiskalnej w całym obszarze finansów publicznych będzie miał wpływ na decyzje Rady o stopniu restrykcyjności polityki pieniężnej.

Tezy zawarte w opinii RPP są zgodne z oczekiwaniami obserwatorów rynku i nie wnoszą nowych elementów zagrożeń związanych z zapisami budżetowymi. Dlatego należy oczekiwać wygaszania emocji dotyczących budżetu i neutralnego ich wpływu na rynek kapitałowy, aż do momentu głosowania go w parlamencie, które spodziewane jest w lutym.

Opublikowanie Rady nie miało większego wpływu na rynek, który po początkowym mocnym ruchu w górę, nieco się schłodził, by obecnie przejść znów do tendencji zwyżkowej. O ogromnym impecie byków świadczy skala obrotów, które już przekroczyły 100 mln zł.

Warto zwrócić uwagę na wracający do łask inwestorów Elektrim. Wzrósł on o 4,3% do 43 zł., przebijając tym samym linię trendu spadkowego i dołączając do wielu innych spółek mających już to za sobą. To, że ich grono cały czas rośnie świadczy o nadal dobrych perspektywach (pomimo sporego już wzrostu) dla całego rynku.

Krzysztof Stępień

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku