Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 326 mln euro w styczniu - analitycy

Warszawa, 13.03.2007 (ISB) - Styczniowy poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących obniżył się w stosunku do poprzedniego miesiąca, głównie za sprawą lepszego wyniku na rachunku towarowym, a także nieznacznego obniżenia poziomu importu, oceniają ekonomiści. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że saldo na rachunku obrotów bieżących w styczniu było ujemne i ukształtowało się na poziomie między -100 mln euro a -649 mln euro, przy średniej na poziomie -326 mln euro.

Aktualizacja: 23.02.2017 07:48 Publikacja: 13.03.2007 14:49

W grudniu na rachunku obrotów bieżących odnotowano deficyt w wysokości 915 mln euro wobec 531 mln euro (po rewizji) deficytu w listopadzie i wobec 530 mln euro deficytu rok wcześniej.

Zdaniem Mai Goettig, ekonomistki Banku BPH, istotne dla styczniowego wyniku rachunku C/A jest również dłuższy miesiąc.

"Po grudniu, gdzie niska liczba dni roboczych spowodowała istotny spadek miesięczny eksportu, styczeń miał aż trzy dni robocze więcej niż poprzedni miesiąc" - napisała Goettig w komunikacie.

"Dłuższy był zatem czas realnie wykorzystywany do realizacji transakcji, co pociągnie za sobą wzrost aktywności w handlu zagranicznym" - czytamy dalej.

Ponadto, zdaniem ekonomistki, na wzrost eksportu w styczniu wskazują również dane dotyczące produkcji przemysłowej, a także dane Samar o produkcji samochodów osobowych w styczniu.

Według danych Samar, produkcja samochodów w Polsce wzrosła w styczniu 2007 roku o 12,7% w ujęciu rocznym do 64,4 tys sztuk, natomiast wobec poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 13,8%.

Jednocześnie, ocenia Goettig, z drugiej strony saldo na rachunku obrotów bieżących bilansowane będzie przez pogorszenie wyniku na rachunku transferów bieżących.

"W styczniu dodatnie saldo obniży się z powodu niższych transferów z UE i sezonowo niższych transferów prywatnych (m.in. od osób pracujących za granicą)" - czytamy w komunikacie.

Narodowy Bank Polski (NBP) poda dane o bilansie płatniczym w środę, 14 marca, o godzinie 14:00.

Dagmara Leszkowicz

(ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego