Przyrost ten uwzględnia jednak także 111,4 tys. osób, które w końcu stycznia zostały dolosowane do sześciu funduszy. Gdyby pominąć to wydarzenie, lutowy wzrost liczby uczestników II filara wyniósłby 17,9 tys. osób. To nieco więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego rok, gdy do funduszy emerytalnych przystąpiło 14,6 tys. osób.
"Zmiany liczby uczestników OFE determinowane były przez trzy czynniki: proces zapisywania się nowych osób do funduszy, przeprowadzone pod koniec stycznia losowanie oraz pierwsza w tym roku sesja transferowa" - czytamy w raporcie.
Największy wzrost udziału w rynku, mierzony liczbą uczestników zanotował fundusz Generali OFE (o 2 pkt. bazowe do 4%). Do funduszu napłynęło 25.422 uczestników, dzięki czemu liczba klientów wzrosła do 503.071 osób na koniec lutego.
Największy spadek udziału w rynku zanotował fundusz Commercial Union (o 2 pkt. bazowe), głównie w wyniku ujemnego salda zmian w lutowym transferze (minus 1.550 osób), jednak wciąż pozostaje liderem z 20,9 proc. udziałem w rynku. Liczba klientów tego funduszu wyniosła 2.639.378 na koniec ubiegłego miesiąca.
W lutym wzrosła liczba uczestników 10 funduszy, a pięciu spadła. Najwięcej nowych umów podpisały OFE, którym przydzielono w wyniku losowania po 18,5 tys. klientów, czyli Pekao, Polsat, Dom, Generali i Pocztylion.