Lista działań, których podjęcie jest niezbędne, aby spółka mogła wyemitować akcje, pozyskać kapitał na rynku publicznym od inwestorów indywidualnych i instytucji finansowych oraz wprowadzić akcje do notowań na giełdzie, jest długa. Przedstawiciele przedsiębiorstw, które zastanawiają się nad publiczną ofertą, nie muszą się jednak martwić. Mogą liczyć na pomoc. Ba, częściowo przynajmniej muszą z niej skorzystać. Zobaczmy, kiedy konieczna, a kiedy wskazana jest pomoc domu maklerskiego.
Po pierwsze:
prospekt emisyjny
Pierwsze zadanie, jakie stoi przed spółką, to porządne napisanie prospektu emisyjnego. W grę wchodzi opracowanie dokumentu, liczącego czasem nawet kilkaset stron i bogatego w treści. W związku z tym musi być poprzedzone wieloma przygotowaniami. Na tym etapie od domu maklerskiego oczekuje się zwykle, że zbada sytuację firmy, dokona analizy możliwych sposobów pozyskania kapitału, oszacuje wstępnie popyt na akcje i na tej podstawie zaproponuje, ile papierów wartościowych powinna wyemitować spółka. Do jego zadań należy również doradzenie przedsiębiorstwu, jak powinno sprzedawać akcje i kiedy najlepiej jest dokonać emisji.
Jeśli chodzi o organizację pracy nad prospektem, możemy mieć do czynienia z dwoma przypadkami. Może być tak, że dom maklerski stworzy pod swoim przewodnictwem konsorcjum, w którego skład wejdą poza nim prawnicy oraz audytor, wspierani ewentualnie przez doradcę finansowego. Konsorcjum budowane jest przeważnie wówczas, gdy do domu maklerskiego trafia spółka, która nie posiada doświadczeń w zakresie emisji akcji i nie umie poruszać się po rynku kapitałowym. Broker nie tylko zaleca wówczas takiej firmie utworzenie konsorcjum, ale i proponuje jego członków. W praktyce wygląda to tak, że udostępnia spółce listę kancelarii prawnych oraz audytorów, z którymi do tej pory współpracował. Ostateczna decyzja należy oczywiście do firmy. To ona prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami i ustala warunki współpracy. Może również poszukać innych doradców. Nasi rozmówcy informują jednak, że spółki dokonują raczej wyboru spośród zaproponowanych podmiotów, gdyż mają wówczas gwarancję, że proces będzie przebiegał sprawnie.