POŚWIĄTECZNE ZAKUPY W USA

Aktualizacja: 28.02.2017 02:41 Publikacja: 25.03.2008 09:04

Podniesienie oferty na Bear

Stearns i zaskakująco dobre dane z rynku nieruchomości - te dwie sprawy liczyły się wczoraj najbardziej dla inwestorów z Wall Street. Windując indeksy, przygotowali oni bardzo dobry grunt pod udany start poświątecznych notowań na rynkach europejskich.

Gracze z giełd amerykańskich odpoczęli w piątek, ale wczoraj musieli już wrócić do biurek i przed komputery. Z samego rana zastały ich plotki o możliwym podwyższeniu oferty przejęcia Bear Stearns, niedoszłego bankruta z Wall Street, do 10 USD za akcję. Potem plotki się potwierdziły, a kurs Bear Stearns skoczył o 99 proc., do 11,86 USD za walor. Możliwe, że część graczy liczy, że JP Morgan lub któryś z konkurentów będzie chciał dać za nie jeszcze więcej. W ślad za Bear Stearns drożały akcje innych spółek finansowych, a główne amerykańskie indeksy, Dow Jones i S&P 500, rosły po trzech godzinach notowań o prawie 2 proc. Do zakupów akcji ze wszystkich branż zachęcał raport o zwyżce sprzedaży domów na rynku wtórnym, bo oddalił on nieco obawy o utrwalenie się tendencji recesyjnych w amerykańskiej gospodarce. Wśród poszcze-

gólnych spółek bardzo na plus wyróżniała się także sieć sklepów

z biżuterią Tiffany?s, która podała doskonałe wyniki finansowe.

Lany poniedziałek był też zwykłym dniem pracy dla giełd azjatyckich. Na większości z nich indeksy wczoraj wzrosły, a najmocniej na Tajwanie (o 4 proc.). Z ogólnej tendencji wyłamały się Chiny - indeks CSI 300, grupujący największe chińskie spółki, poszedł aż o 4,5 proc. w dół. Tak ostra przecena nastąpiła po trzech dniach wzmożonych zakupów, wywołanych spekulacjami, że rząd ulży inwestorom (od początku roku spadki pochłonęły 30 proc. zainwestowanych na giełdach pieniędzy) i wkrótce zniesie podatki od handlu papierami. Ponieważ dotąd jednak żadne plany nie zostały ujawnione, stąd wczorajsze odreagowanie.

Z giełd europejskich pracowały wczoraj jedynie nieliczne parkiety na wschodzie kontynentu.

Parkiet

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego