Z jedenastu ankietowanych przez ISB ekonomistów, dziewięciu oczekuje podwyżki stóp w marcu, a tylko dwóch w kwietniu.
"Spodziewamy się, że Rada podwyższy stopy procentowe w marcu o 25 pb, trzeci miesiąc z rzędu. Taka decyzja będzie przede wszystkim odpowiedzią na utrzymującą się wysoką inflację bieżącą, istotnie powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego oraz niekorzystne perspektywy kształtowania się inflacji w nadchodzących kwartałach" - powiedziała ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.
Według niej, argumentem za podwyżką stóp jest też dynamiczny wzrost płac w lutym, który może stwarzać presję na wzrost cen. Silny wzrost produkcji przemysłowej w lutym, który wskazuje na utrzymującą się dobrą koniunkturę gospodarczą w Polsce, sprawia, że Rada nie będzie się obawiać dalej podnosić stopy.
"W tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej spodziewamy się, że stopy procentowe wzrosną do poziomu 6,00%. Po marcowej czeka nas zatem jeszcze jedna podwyżka, najprawdopodobniej już w kwietniu. Jednak termin kolejnej podwyżki stóp będzie w dużej mierze zależeć od napływających danych makroekonomicznych" - dodaje Goettig.
Podobnie wynik wtorkowo-środowego posiedzenia RPP oceniają eksperci Invest Banku oraz BRE Banku, ale nieco inaczej prognozują kolejne decyzje władzy monetarnej.