Rosnące trudności w pozyskaniu finansowania i utrzymanie bezpiecznego poziomu współczynnika wypłacalności w związku z wejściem w życie Nowej Umowy Kapitałowej to najważniejsze wyzwania, z którymi - zdaniem ekspertów agencji ratingowej Fitch - w tym roku musi zmierzyć się polski sektor bankowy. Ponieważ - w ich opinii - trudno ocenić, kiedy pozyskiwanie kapitału na rynku międzynarodowym znowu stanie się opłacalne, instytucje finansowe zabezpieczają swoje zapotrzebowanie na kapitał, pozyskując pieniądze od klientów, którym w zamian oferują wysoko oprocentowane lokaty.

Jednocześnie - pomimo kilkakrotnie pojawiających się zapowiedzi bardziej konserwatywnej polityki kredytowej - banki nie decydują się na poszerzenie spreadów kredytowych. Tymczasem niższe spready, w połączeniu ze spodziewanym niższym tempem wzrostu wolumenów, stanowią istotne zagrożenie dla utrzymania dotychczasowego tempa wzrostu wyniku odsetkowego - ocenia Fitch. Agencja prognozuje, że w tym roku - na skutek mniejszego napływu środków do funduszy inwestycyjnych - spadnie również tempo wzrostu przychodów z tytułu opłat i prowizji.

Na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie będą za to rosły koszty operacyjne, będące skutkiem ekspansji i presji na wzrost wynagrodzeń oraz konkurencji o wykwalifikowanych pracowników.

W tym roku powinna utrzymać się tendencja do poprawy jakości aktywów - głównym źródłem ryzyka jest w tym obszarze spadek cen nieruchomości. Fitch ocenia, że, z uwagi na ogólne warunki rynkowe i perspektywy na 2008 r., prawdopodobieństwo podwyższenia ratingów indywidualnych polskich banków w tym roku jest niewielkie.