Porozumienie wystąpi o przerwę w NWZA

Aktualizacja: 28.02.2017 01:09 Publikacja: 03.04.2008 08:56

Na jutrzejszym walnym zgromadzeniu Suwar poświęcone- mu fuzji z Boryszewem ERG porozumienie akcjonariuszy mniejszościowych - sprzeciwiające się operacji - chce złożyć formalny wniosek o przerwę w obradach.

- W grę wchodzi maksymalna, czyli trzydziestodniowa przerwa - mówi Witold Kowalczuk, stojący na czele porozumienia. Podkreśla, że czas mógłby zostać wykorzystany na wyjaśnienie sytuacji.

Porozumienie ujawniło się w zeszłym tygodniu. Kontroluje 23,7 proc. akcji Suwar. Sprzeciwia się fuzji argumentując, że zarządy przedstawiły zbyt ogólnikową strategię działania połączonych spółek. Poza tym Boryszew ERG jest kilkakrotnie większym podmiotem i po fuzji rola mniejszościowych udziałowców Suwar zostanie zmarginalizowana. Właściciel Boryszewa ERG, giełdowy Boryszew, będzie kontrolować 80 proc. połączonej spółki.

To, czy do przerwy dojdzie, zależy od poparcia większościowych akcjonariuszy. Wczoraj nie poznaliśmy stanowiska władz należących do Romana Karkosika funduszy Midas (ma 28,4 proc. Suwar) i Krezus (11,8 proc.). Do Karkosika należy też Boryszew. Dariusz Orłowski, właściciel 10,4 proc. papierów Suwar, nie komentuje swoich inwestycji kapitałowych.

Jeśli wniosek o przerwę nie przejdzie, porozumienie zagłosuje przeciwko połączeniu. Nie wiadomo, czy pakiet wystarczy, by zablokować uchwałę. Czy jeśli zostanie przegłosowana porozumienie ją zaskarży? - Naszym celem jest ochrona interesów mniejszościowych akcjonariuszy. Będziemy więc walczyć wszelkimi dostępnymi prawem metodami. Liczę jednak, że dojdzie do przerwy w obradach WZA - mówi Kowalczuk.

Chociaż on oraz prezes Suwar i Boryszewa ERG Waldemar Zwierz wystąpili (oddzielnie) we wtorek w TVN CNBC, by przedstawić swoje racje, nie doszło do rozmów. - Wymieniliśmy z prezesem Zwierzem tylko grzecznościowe zwroty - mówi Kowalczuk.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego