Kryzys w Ameryce bez większego wpływu na instytucje w Polsce

Aktualizacja: 28.02.2017 00:15 Publikacja: 09.04.2008 09:45

Kryzys na rynkach finansowych ma ograniczony wpływ na sytuację naszych instytucji finansowych - wynika z wypowiedzi Stanisława Kluzy, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

- Nie ma efektów "pierwszego rzędu", czyli np. zagrożenia dla płynności krajowych instytucji - mówił wczoraj dziennikarzom Kluza.

Przyznał, że "jeśli giełda w USA kuleje, to przecena pojawia się i na innych rynkach, w tym w Polsce". - Jednak te spadki nie były dokuczliwe z punktu widzenia stabilności systemu finansowego - stwierdził szef KNF.

Według niego, zawirowania miały pozytywny skutek. - Wiele firm przeszło przez fazę "samorefleksji", zastanowienia nad polityką inwestycyjną i podjęło działania, które skutkowały zwiększeniem bezpieczeństwa - powiedział Kluza.

Jego zdaniem, na razie nie mieliśmy do czynienia z efektami "trzeciego rzędu", związanych z funkcjonowaniem międzynarodowych grup finansowych. Chodzi o pokrywanie strat na jednych rynkach dochodami z innych obszarów działania. - Dziś takich działań nie dostrzegliśmy, ale tego typu skłonność może się pojawić - zauważył przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Według niego, w polskich bankach nie widać zagrożeń, które mogłyby grozić stabilności systemu. Kluza zaznaczył jednak, że instytucje finansowe - jeśli będą chciały kontynuować dotychczasowy szybki wzrost skali działania - będą musiały zadbać o odpowiednio wysokie kapitały. W końcu 2007 r. aktywa sektora bankowego przekraczały 800 mld zł, a fundusze własne - 60,5 mld zł.

- Zachęcamy, by znacząca część zysku z 2007 r. przeszła na poczet powiększenia bazy kapitałowej - powiedział Stanisław Kluza. Według niego, oprócz zwiększenia możliwości rozwoju pozwoliłoby to na wzrost bezpieczeństwa i miało pozytywny wpływ na postrzeganie instytucji finansowych.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego