Zajdel-Kurowska z MinFin: Inflacja zacznie spadać w II poł. roku

Warszawa, 15.04.2008 (ISB) - Wskaźnik inflacji w marcu (4,1% r/r) okazał się zgodny z prognozami resortu finansów, choć wzrost cen poszczególnych kategorii był nieco inny niż szacował resort, wynika z wtorkowej wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Jej zdaniem, główne różnice odnotowano w kategorii odzież i obuwie oraz transport. Wiceminister podtrzymała też oczekiwania resortu, według których inflacja zacznie spadać w II połowie tego roku.

Aktualizacja: 27.02.2017 22:46 Publikacja: 15.04.2008 16:26

"Marcowe dane nie mają istotnego wpływu na rewizję ścieżki inflacyjnej Ministerstwa Finansów. Podtrzymujemy również stanowisko, że w II połowie roku inflacja powinna ulec wyhamowaniu, głównie za sprawą silnego efektu bazowego" - napisała Zajdel-Kurowska w komentarzu do danych.

Wiceminister dodała, że w krótkim okresie wskaźnik inflacji będzie ulegał wahaniom w górę i dół, co wynika z rozkładu zmian cen regulowanych.

"Według naszych szacunków, wzrost cen gazu spowoduje wzrost wskaźnika CPI łącznie o około 0,2-0,3 pkt proc. Wpływ ten rozłoży się na dwa miesiące (kwiecień i maj), przy czym w kwietniu będzie stosunkowo niewielki. Warto jednak zaznaczyć , że zatwierdzona skala podwyżki gazu nie odbiega znacząco od wcześniejszych założeń resortu finansów" - podsumowała Zajdel-Kurowska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja marcu wyniosła 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wyniosła 4,1%. W lutym inflacja roczna wyniosła 4,2% r/r.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 11 ekonomistów wynikało, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w tym miesiącu o 4,1-4,3%, przy średniej na poziomie 4,18%. Natomiast resort finansów szacuje marcowy poziom wskaźnika CPI na 4,1%. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego